Творчы ўрок у 4 класе. СКЛОНАВЫЯ
КАНЧАТКІ ПРЫМЕТНІКАЎ У ТВОРНЫМ І МЕСНЫМ СКЛОНАХ
АДЗІНОЧНАГА І МНОЖНАГА ЛІКУ
Мэты: пазнаёміць вучняў са склонавымі канчаткамі прыметнікаў у творным і
месным склонах адзіночнага і множнага ліку; выпрацоўваць уменні і навыкі
абгрунтоўваць правапіс канчаткаў прыметнікаў паводле правіла; садзейнічаць
развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас вучняў; абуджаць у іх цікавасць да
беларускай мовы; вучыць выконваць правілы дарожнага руху.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Растлумачце
прыказкі. Якую з іх вы возьмеце з сабою на ўрок? Чаму?
Навука
для чалавека як сонца для жыцця.
Што
галава, то і розум.
Сказаў,
як звязаў [2, с. 178, 181, 184, “Беларускія прыказкі Я. Рапановіча”].
2. Праверка дамашняга задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Злучыце
пачатак і канец прыказак. Устаўце прапушчаныя літары.
Родную
...
ў лад.
А..клад
не ідзе... белы хлеб расце.
На
ч..рнай зямлі… маці
нікім не заменіш.
Ягад..а
да яга..кі -- ... і поўны збан [2, с. 91, 98, 105, 115,
“Беларускія прыказкі Я. Рапановіча”].
• Знайдзіце ў прыказках словы,
якія з’яўляюцца прыметнікамі.
4. Чыстапісанне.
Прачытайце
народныя параўнанні.
Едзе
як з гаршкамі.
Есці
як верабейку.
Есць
як назаўтра.
• Як вы разумееце сэнс гэтых
параўнанняў?
• З якой літары яны пачынаюцца?
Запішыце гэту літару да канца радка, чаргуючы яе з літарамі а,
я.
ае яе
ае яе
5. Паведамленне тэмы і мэт урока.
Гэта часціна вельмі ўпрыгожвае мову і любіць стаяць побач з назоўнікам.
Яна ёсць у словазлучэннях “вясёлая хвілінка”, “цудоўны настрой”, “прыгожы
клас”. Як называецца гэта часціна мовы?.. Так, так, прыметнік. Сёння ён пазнаёміць нас з правапісам
сваіх канчаткаў у творным і месным склонах адзіночнага і множнага ліку.
6. Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу.
Запіска-"дапамагатка" "Склонавыя канчаткі
прыметнікаў"
Выкарыстаўшы
запіску-"дапамагатку", раскажыце, якія канчаткі маюць прыметнікі ў
творным і месным склонах адзіночнага і множнага ліку.
м. і н. роды ў адз. л. Т., М. -ым, -ім.
м. і н. роды ў мн. л. Т -ымі, -імі. М. -ых,
-іх.
ж.
род у адз. л. Т. -ой (-ою), -ай (-аю), -яй (-яю).
М. -ой,
-ай, -яй.
ж.
р. у мн. л.
Т. –ымі, --імі.
М. –ых, -іх.
• А цяпер уважліва паслухайце
казку. Вас чакаюць цікавыя заданні.
Чытанне казкі ў спалучэнні з
гутаркай і практычнай працай вучняў.
Аднаго
дня Шпачку вельмі захацелася праведаць, ці на самай справе Сарока такая вялікая
разумніца.
Шпачок
вырашыў зрабіць гэта непрыкметна, каб не здагадалася і не пакрыўдзілася
сяброўка.
Калі
Сарока прыйшла да яго ў госці, ён сеў за стол і цяжка ўздыхнуў.
--
У цябе непрыемнасці? -- занепакоілася Сарока.
--
І не пытайся! -- адно што не заплакаў хітрун. -- У маім доме завёўся нядобры
дамавік.
Сарока
ўважліва паглядзела на суседа.
--
Доказы ў цябе ёсць?
--
Вось мае доказы! – прамовіў Шпачок і высока падняў над галавою спісаны няроўным
почыркам ліст паперы.
Сарока
ўзяла ў Шпачка гэты ліст, уважліва яго прачытала і сказала:
--
Значыць, ён просіць выканаць заданне?
--
Патрабуе! -- удакладніў Шпачок.
--
Яно не вельмі цяжкае, -- заўважыла Сарока і хутка выканала заданне
"дамавіка".
• Выканайце і вы заданне
"дамавіка".
Гульня "А як у
аўтара?"
Вызначце, у якім парадку павінны стаяць прыметнікі. У дужках напішыце
склон прыметнікаў і назоўнікаў.
Узор.Чырвоным
(Т.) алоўкам (Т.).
… сцежкай (вузкай), … сонцам
(цёплым), … чалавекам (добрым), … зімой (снежнай), … красою (дзіўнаю),
… колерам (жоўтым).
Словы для даведкі: снежнай, добрым, вузкай, дзіўнаю, цёплым, жоўтым.
• У слове “жоўтым” пасля ж пішам о. А як вымаўляем? (Цвёрда.)
Лексічна-граматычная праца.
Устаўце
патрэбныя прыметнікі. Можаце выкарыстаць прапанаваныя словы, а можаце падабраць
свае. Пастаўце націск у прыметніках,
абазначце канчаткі і растлумачце іх правапіс. Пры неабходнасці
звярніцеся да запіскі-"дапамагаткі".
1.
… (Светлыя) кроплі расы пераліваліся
на сонцы. 2. … … (Цёплай летняй)
раніцай Міхась разам з … (малодшым)
братам пайшоў у грыбы. 3. У … (сасновым)
лесе весела пераклікаліся птушкі. 4 У сад прыляцелі… (крыклівыя) сойкі. 5. Па … … (пясчанай
лясной) дарозе … праехаў (грузавы)
аўтамабіль. 6. Мужчыны павольна прабіраліся па … (дрымучым) лесе. 7. На ўскрайку лесу стаяў (магутны) дуб.
• Пастаўце ў творным склоне
прыметнікі і назоўнікі ў словазлучэннях “светлыя кроплі”, “грузавы аўтамабіль”.
• З канчаткамі якога склону
супадаюць канчаткі прыметнікаў мужчынскага і ніякага роду ў месным склоне?
• З канчаткамі якіх склонаў
супадаюць канчаткі прыметнікаў жаночага роду ў месным склоне?
• У слове “дуб” напісанне зычнай літары не адпавядае
вымаўленню. Каб праверыць, якую літару патрэбна пісаць, звярніцеся да слова
ласкава (утварыце яго памяншальна-ласкальную форму). (Дубок.)
• Якое правіла вы прымянілі?
• Пастаўце ў назоўным склоне
прыметнік дрымучым. (Дрымучы.)
• Як можна
сказаць пра дрымучы лес? Прадоўжыце.
Стары, непраходны... (густы, глухі).
• Ці
з'яўляюцца аднакаранёвымі словы «дрымотны (дремотный)» і «дрымучы»?
• Пры
напісанні слова «дрымучы» ў якіх
месцах вас падсцерагае Памылка Памылкаўна? Чаму?
• Выдзеліце
арфаграмы ў слове «дрымучы» і
растлумачце іх правапіс.
Словы для даведкі: светлыя; цёплай летняй; малодшым; сасновым; крыклівыя; пясчанай
лясной; грузавы; дрымучым; магутны.
Праца з загадкай-метаграмай.
Метаграмы
-- граматычныя гульні-загадкі, заснаваныя на замене літары на іншую.
Прачытайце
і адгадайце загадку-метаграму.
З
р – кропля на траве начная,
З
к – прылада вострая, стальная. (Раса – каса.)
Аляксей Якімовіч.
• Назавіце ў тэксце прыметнікі і
назоўнікі, ад якіх залежаць прыметнікі. Вызначце іх род, лік і склон. Як будзеце разважаць,
тлумачачы правапіс канчатка прыметніка?
Пастаўце прыметнік у месным склоне
множнага ліку. Параўнайце канчаткі ў адзіночным і множным ліку.
Хвілінка кемлівасці.
Складзіце
сказ, у якім ёсць прыметнік у творным або месным склоне і слова з выбарам
напісання зычных літар.
Узор.
Над залатым кало(с, сс)ем кружыліся матылькі.
• Як можна вызначыць склон
прыметніка?
Гукавая гульня "Назавіце слова".
Прачытайце
і назавіце патрэбнае слова.
Жоўтыя лісточкі
Падаюць з бярозкі.
Апусціла ўніз яна
Тоненькія … (коскі).
Аляксей Якімовіч.
• Дакажыце, што ў тэксце ёсць
прыметнікі. Вызначце іх склон.
Праца са словам.
Знайдзіце
прымету прадмета сярод надрукаваных слоў.
Вяснаакнокаляндаркемлівыназоўніккроквечар
Алсеьбыўсмелы,незбаязлівагадзесятка
• Выберыце патрэбнае тлумачэнне
значэння слова “кемлівы”.
Кемлівы
-- ломкі, нетрывалы. (Крохкі.)
Кемлівы
-- здагадлівы, знаходлівы.
Кемлівы
-- свежы, пругкі, ядраны. (Крамяны.)
[1, стар. 167, 174, 175, “Тлумачальны слоўнік”].
• Перакладзіце на рускую мову
слова "кемлівы". Параўнайце гучанне і напісанне.
• Складзіце словазлучэнні са
словам “кемлівы”. Пастаўце іх у творным і месным склонах адзіночнага і множнага
ліку.
Не з баязлівага дзясятка.
• Падкрэсліце дзейнік і выказнік.
• Раскрыйце сэнс выразу не з баязлівага дзясятка.
• Перакладзіце выраз не з баязлівага дзясятка на рускую мову.
(Не робкого десятка.)
• Раскрыйце значэнне слова
“дзясятак”.
• Ці будуць з'яўляцца роднаснымі
(аднакаранёвымі) словы “дзясятак”, “дзесяць”, “дзясяты”, “дзесяцера”.
• Прадоўжыце рад.
Дзясятак
яец, ...
• Пры напісанні слова “дзясятак” у якім месцы вас падсцерагае Памылка
Памылкаўна? Чаму?
Лінгвістычны каментарый
настаўніка.
Ведайце! Дзясятак -- слоўнікавае
слова. Запішыце яго ў слоўнік і выдзеліце арфаграмы.
Фізкультхвілінка.
Н
а с т а ў н і к. Я буду чытаць вам сцвярджэнні, якія могуць быць правільнымі ці
памылковымі. Калі вы згодны са сказаным, папляскайце ў далоні, калі не –
прысядзьце.
1. Слова “праца” з’яўляецца дзеясловам. (Вучні прысядаюць.)
2. Слова “працавіты” з’яўляецца дзеясловам. (Вучні прысядаюць.)
3. Слова “працаваць” з’яўляецца дзеясловам. (Вучні пляскаюць у далоні.)
Гульня
"Сказ-жартаўнік".
Ці
згодны вы з такім тлумачэннем?
Штурм
-- гэта марская бура, а шторм -- атака.
• Запішыце сказ у выпраўленым
варыянце. Знайдзіце прыметнік. У якім склоне (у творным ці ў месным) ён можа
ўжывацца ў форме марской (-ою)?
Чытанне працягу казкі ў
спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Настаўнік.
Паслухайце працяг нашай казкі.
Выканаўшы
заданне "дамавіка", Сарока папрасіла Шпачка:
--
Уключы, калі ласка, тэлевізар. Вось-вось пачнецца мая любімая перадача "У
свеце жывёл".
А
Шпачку яшчэ хочацца праверыць кемлівасць Сарокі.
--
Я ўключыў бы, але ж...
--
У цябе ёсць яшчэ адно заданне дамавіка? -- здагадалася разумная Сарока.
--
Ёсць. Ён мне спаць не дасць, калі не выканаю гэтае заданне.
--
Хм, -- хмыкнула сяброўка Шпачка.
--
Не дасць спаць! -- паўтарыў Шпачок.
--
Ты яго бачыў калі-небудзь?
--
Не раз і не два бачыў. Ён маленькі, як жучок.
--
Такога маленькага баішся? -- усклікнула Сарока.
--
Кулачкі ў яго як жалезныя, -- панурыўся Шпачок.
--
Пакажы заданне! -- сказала Сарока.
Шпачок
дастаў з шуфлядкі яшчэ адзін ліст паперы, на якім было напісана заданне
"дамавіка". Сарока села за стол, выканала яго і ўсміхнулася сябру.
--
Сарока-белабока, ты вялікая разумніца! -- сказаў Шпачок і ўключыў тэлевізар.
Самастойная праца.
Выканайце
і вы заданне "дамавіка".
Спішыце. Вызначце, да якога назоўніка і ў чым дапасуюцца прыметнікі. Дапішыце
іх канчаткі.
У
прыродзе ўсё больш адчуваецца восень.
Парывы
ветру зрываюць з дрэў лісты, усцілаючы зямлю пярэст.. чырвона-жоўт.. дываном.
Надвор’е
псуецца.
Павялічваецца
колькасць пахмурн.. дзён, усё часцей цярушыць дробн.. зацяжн.. дождж. Але і ў кастрычніку, асабліва ў
пачатку месяца, усталёўваецца часам добр.. сонечн.. надвор'е.
У
такія дні ў ясн.. і празрыст.. паветры плывуць тонк.. ніткі павуцінак з
маленьк.. павучкамі-вандроўнікамі.
На
сін... высок.. небе – ні хмаркі (В. Вольскі “Месяц за месяцам”, замалёўка “Кастрычнік”,
стар. 60 -- 61). [3, с. 60 – 61, “Месяц за месяцам”].
• Вызначце тэму гэтага тэксту.
• У слове “адчуваецца” пішам два ц. А як чытаем? (Падоўжана.)
Перакладчыкі.
Перакладзіце
на беларускую мову, абазначце канчаткі прыметнікаў.
С
верными друзьями, о лучшем ученике, о ловких спортсменах, с надёжным другом, в синем небе, об умном котёнке, за толстым деревом, с вежливой девочкой, о любознательных школьниках.
Слоўнік: котёнок – кацяня; вежливый -- ветлівы; любознательный
-- дапытлівы.
Складанне сказаў у спалучэнні
са слоўнікавай працай.
--
Складзіце сказы, выкарыстаўшы наступныя прыметнікі з назоўнікамі. Вызначце іх
род, лік і склон.
Шырокай
лясной сцежкай; у высокім летнім небе; марознай снежнай зімой, у цёплы асенні
дзень.
Вясёлая хвілінка.
Вымаўляем правільна. Я прачытаю верш, а словы – кар-кар-кар... – потым прамовіце і вы.
Кар-кар-кар,
Кар-кар-кар…
Не люблю я цёмных хмар.
Закрычала так варона,
Бо была без парасона.
Кар-кар-кар…
Аляксей Якімовіч.
• Вучань лічыць, што прыметнік
“цёмных” стаіць у… склоне … ліку. Абгрунтуйце сваё сцвярджэнне.
• Якім дзецям адрасуецца гэты
верш: вялікім ці малым? (Малым.)
• Якой часцінай мовы з'яўляецца
слова “малым” у пытанні?
Узбагачаем мову словам Якуба
Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з выбарам літар. Выразна прачытайце
вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Гукае
Міхась: "Баравік!"
І
сам пр(ы, і)сядае на дол
Ды
вочкамі во(д, дз)іць вакол.
Аж
зірк -- м іж калюшак
Другі
кап(е, я)люшык!
І
што за асоба!
Краса
і аздоба!
Не
ч(о, ё)рны -- хутчэй сіваваты.
Дзябёлы,
таўсматы,
На
ёмкім камлі
С(я,
е)дзіць пры зямлі,
Як
нейкі асэсар
Ці
важны прафесар.
Ну,
проста не зводзіў бы воч!
Аж
глянуў -- і трэці наўзбоч! [4, с. 13, “Раніца ў нядзельку”, з паэмы “Міхасёвы
прыгоды”].
• Назавіце прыметнікі. Вызначце
іх род, лік і склон. Абазначце канчаткі.
• Раскрыйце значэнні слоў “дол” (тут:
зямля), “зірк” (тут: зірнуў і ўбачыў),
“аздоба” (упрыгожанне), “дзябёлы” (тут: здаровы), “ёмкі” (тут: стройны, прыгожы), “асэсар” (тут: важны чын), “наўзбоч” (збоку).
Тэст.
Падкрэсліце
словазлучэнні з прыметнікамі ў творным склоне.
1.
З добрым настроем.
2.
Цікавую загадку.
3.
Высокаю бярозаю.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
Што
вы ведаеце пра напісанне склонавых канчаткаў прыметнікаў у творным і месным
склонах адзіночнага і множнага ліку?
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1. Баханькоў
, А., Гайдукевіч, І. Шуба , П. Тлумачальны слоўнік
беларускай мовы / А. Я. Баханькоў, І. М. Гайдукевіч, П. П. Шуба. Для сярэд.
школы. 2-е выд., перапрац. і дап. –
Мінск : Нар. асвета, 1972. – 376 с.
2. Беларускія прыказкі, прымаўкі і
загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд. другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш. шк., 1974. – 384 с.
3.
Вольскі, В. Месяц за месяцам : /
Віталь Вольскі. – Мінск : Нар. асвета, 1979. -- 159 с.
4. Колас,
Я. Раніца ў нядзельку : вершы, апавяданні, казкі / Якуб Колас. —Мінск :
Беларусь, 1969. — 224 с.
Упершыню
надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я, дзіцячы сад,
школа” ў № 22 (2017 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.