Творчы ўрок у 3 класе. ПРЫСТАЎКА, ПРАВАПІС ПРЫСТАВАК АБ-,
АД-, ПАД-, НАД-, З-, С-
Мэты: фарміраваць
паняцце, што такое прыстаўка, паказаць ролю прыстаўкі ва ўтварэнні слоў з новым
значэннем; выпрацоўваць уменні і навыкі выдзяляць прыстаўку ў словах і ўтвараць
з яе дапамогай новыя словы, правільна пісаць прыстаўкі ад-, над-, пад-, перад-, прад-, аб-,
з-, с-; садзейнічаць
развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас вучняў; абуджаць у іх цікавасць да
беларускай мовы; выхоўваць упэўненасць.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Раз завяла чароціна з дубам
гутарку.
-- Чаму бура цябе не можа
здолець? Бура лютуе над табой. А ты стаіш каменнай сцяной. На тваёй галаве
бусел звіў велізарнае гняздо. А я вось стаю тут ды гнуся. Дык скажы мне, дубе,
адкуль твая сіла? Чаму я такая слабая?
І кажа ёй дуб:
-- Ты баішся жыцця.
-- Так, я перад кожным гнуся.
-- Усім ты хочаш дагадзіць. А хто не спадзяецца на
сябе, той і бывае слабы. Змалку я навучыўся дапамагаць сабе. Нікому я не гнуўся
(паводле Якуба Коласа) [3, с. 153
-- 154, “Раніца ў нядзельку”. “Дуб і чароціна”].
Настаўнік. Думаецца, вы
возьмеце прыклад з дуба і без страху, з добрым настроем будзеце вывучаць тэму
ўрока, каб дапамагчы сабе.
2. Праверка дамашняга
задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Прачытайце і растлумачце напісанне прапушчанай
літары. Адгадайце загадку.
Чорная гусыня
Па сня..ку пахадзіла:
Ні сякерай адсекчы,
Ні рыдлёўкай адгрэбці. (Пісьмо.) [1, с. 323, “Беларускія
прыказкі”].
З народнага.
• Параўнайце словы: адсекчы – секчы, адгрэбці -- грэбці.
Чым яны адрозніваюцца?
4. Чыстапісанне.
Пр пе по
Палез
пералез
пралез
падлез
Піліп прысеў каля плоту
• Знайдзіце роднасныя
словы. Абазначце ў іх корань.
• Чым адрозніваюцца гэтыя
словы?
• Дзе стаіць частка слова,
якая адрознівае іх?
5. Паведамленне тэмы і
мэт урока.
Н а с т а ў н і к. Ёсць цікавая беларуская
народная гульня "Кацяняткі-дзіцяняткі". Яна пачынаецца так:
-
Кацяняткі-дзіцяняткі, дзе вы былі?
-
У садзе!
-
А што там рабілі?
-
Кветкі рвалі!
Кацяняткі ў садзе кветкі рвалі. А чым жа на
ўроку будзем займацца мы? Танцаваць?
- Не, не!
- Пісаць?
- Так, так!
- Разважаць?
- Так, так!
- Напэўна, яшчэ ў футбол гуляць?
- Не, не!
- Прыстаўку вывучаць?
- Так, так!
- Тэму
"Прыстаўка, правапіс прыставак ад-, над-,
пад-, перад-, прад-,
аб-, з-, с-" мы вывучым разам з казачнымі героямі Шпачком і Сарокай.
6. Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу.
Чытанне казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Аднаго разу Шпачок падслухаў, як дзяўчынка Насця
вучыла правіла "Прыстаўка". Ён яго запомніў, а потым на
вільготным пяску вось што намаляваў:
знаходзіцца перад
коранем
частка слова Прыстаўка утварае словы з новым
значэннем
несці -- занесці
Прыляцела
Сарока, пацікавілася:
- Што ж ты тут
намаляваў, сусед?
-
Перакрыжаванне дарог, - паведаміў
Шпачок.
Сарока застыла
ў здзіўленні.
- Не разумееш?
- усміхнуўся Шпачок. Задаволены, што суседку
збянтэжыў. Як жа! Яна яго ні раз і ні два на гэткі ж самы кручок брала.
Але хітрая
Сарока здагадалася, што азначае гэтае
перакрыжаванне.
Стварэнне займальнай сітуацыі.
- А вы, дзеці, здагадаліся, што азначае гэтае незвычайнае перакрыжаванне?
Чаму ў цэнтры яго знаходзіцца
прыстаўка? Чым яна з'яўляецца? Дзе
знаходзіцца? Што ўтварае? Ці можна ўбачыць гэта на прыкладзе?
- Карыстаючыся
Шпачковым перакрыжаваннем, раскажыце пра прыстаўку як частку слова.
Утварэнне слоў.
- Ад слоў "несці", "пілаваць",
"святочны", "бачыць" пры дапамозе прыставак ад-, над-, пад-,
перад-, прад- утварыце новыя словы. Як прыстаўкі змянілі
значэнні слоў?
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! У прыстаўках
ад-, над-, пад-,
перад-, прад- заўсёды незалежна
ад вымаўлення пішацца д і перад звонкімі, і перад глухімі
каранёвымі зычнымі.
Самастойная праца.
Абазначце ў
словах прыстаўкі. Якое значэнне мае кожнае з гэтых слоў?
Праполка, абляцець, падбегчы, збіць, прыгорак, нялёгкі, пераход, бяскрайні, увосень.
• Падбярыце аднакаранёвыя словы да слова
"ўвосень".
• Раскрыйце сэнс выразу "куранят увосень
лічаць".
• Складзіце і запішыце сказ са словам
"увосень".
• Пры напісанні слова "ўвосень" у якім
месцы вас падпільноўвае Памылка Памылкаўна? Чаму?
Гукавая гульня "Назавіце слова".
Прачытайце верш і назавіце патрэбнае слова.
Цёмна за акном,
Вецер пралятае.
Маці ля дачушкі
Песеньку …
(спявае).
Аляксей Якімовіч.
• Назавіце прыстаўкі ў словах “пралятае”, “спявае”.
Утварэнне слова.
Ад слова "касіць" пры дапамозе прыстаўкі аб-
утварыце новае слова. Як прыстаўка змяніла значэнне слова?
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! У прыстаўцы аб-
заўсёды (і перад звонкімі, і перад глухімі каранёвымі зычнымі) пішацца б.
Праца са словам.
Прачытайце тэкст.
Свеціць сонца. Цёплым выдаўся гэты майскі дзянёк.
На лаўцы сядзіць Алесь і глядзіць на высокую
яблыню. Там сядзіць чорны з бліскучым, металічным адлівам шпак і свішча,
заліваецца. Нават рабенькі пеўнік пачуў яго песню. Ён узмахнуў крыламі і
падскочыў.
“Наш певень да шпака захацеў паляцець, пасябраваць
з ім”, -- падумаў Алесь і ўсміхнуўся.
• Пра якіх птушак гаворыца ў тэксце?
• Якая з іх з'яўляецца хатняй? (Певень.)
• Як пеўня можна назваць па-іншаму, ласкава? (Пеўнік.)
• Растлумачце правапіс "ў" у слове "пеўнік".
• Словы "певень" і "пеўнік" пастаўце ў множным ліку.
• Назавіце словы з прыстаўкамі ў тэксце верша.
• Устаўце патрэбныя словы.
Жураўлі курлыкаюць, гусі... (гагочуць), а пеўні... (кукарэкаюць,
спяваюць).
• Назавіце прыстаўку ў слове "спяваюць".
• Прачытайце і запомніце прыказкі і прымаўкі.
У пеўня адна справа: кукарэкаць.
Пеў салаўём -- запяеш і пеўнем.
• Назавіце прыстаўку ў слове "запяеш".
• Ці зразумелы вам гэтыя прыказкі і прымаўкі?
• Адгадайце загадку па прыметах:
1) носіць на галаве карону, быццам цар;
2) на нагах мае шпоры;
3) без гадзінніка ведае час, можа разбудзіць
раніцай.
• Назавіце прыстаўку ў слове "загадка".
Утварэнне слоў.
Ад слоў "бегаць", "пісаць" пры дапамозе прыставак з-, с- утварыце новыя словы.
Як прыстаўкі змянілі значэнні слоў?
Праца з вучэбным
дапаможнікам.
Прачытайце ў вучэбным дапаможніку правіла аб
ужыванні прыставак з-, с- і ўстаўце прыстаўкі
ў наступных словах: ..жаць, ..казаць, ..плесці, ..біць, ..лесці.
Фізкультхвілінка.
Настаўнік. Пакажыце, як выйшлі на падворак певень
і гусак, як, сустрэўшыся, вітаюцца, як потым ходзяць разам, аглядаюць свой
падворак, як затым развітваюцца, разыходзяцца ў розныя бакі.
Самастойная праца.
Спішыце. Абазначце прыстаўкі. Вусна перакладзіце
словы на рускую мову.
З'ехаць, пад'есці, ад'езд, з'езд, з'есці,
пад'ехаць.
• Для чаго ўжываецца апостраф? Паміж якімі літарамі
ён пішацца?
Праца са сказамі ў спалучэнні са слоўнікавай працай.
Запішыце
сказы.
Пятрусь хутка падплыў да астраўка. Адплываюць
кучаравыя хмаркі, хаваюцца за густым ляском.
• Назавіце словы з процілеглым значэннем.
Дзякуючы чаму яны набылі яго?
• Якая з прыставак уносіць
у слова значэнне набліжэння, а якая - значэнне аддалення? Абазначце прыстаўкі і растлумачце іх напісанне.
• Растлумачце напісанне слова "звіняць".
• Раскрыйце сэнс параўнання "звініць, як званок".
Складзіце і запішыце сказ з гэтым параўнаннем
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! Звінець --
слоўнікавае слова. Запомніце, як яно пішацца.
Выкананне практыкавання.
Утварыце словы з дапамогай прыставак.
Запішыце ў адзін слупок словы са значэннем набліжэння, у другі -- са значэннем
аддалення. Падкрэсліце апошнюю зычную ў прыстаўках. Як яна вымаўляецца ў кожным
слове? Чаму?
плыць ляцець
пад ад
бегчы паўзці
Праца з загадкай.
Прачытайце сказ і скажыце, пра якую расліну ў ім
гаворыцца. Спішыце. Замест кропак дапішыце патрэбныя прыстаўкі. Абазначце іх.
Якое значэнне яны ўносяць у словы?
Калі ..цвіце (за),
то пчолы да яе спяшаюцца, ляцяць, кружацца над ёю, гудзяць, калі ..цвіце (ад) – смачнай грэцкай кашай частуе
людзей. (Грэчка.)
• У слове "загадка" напісанне зычнай
літары не адпавядае вымаўленню. Каб праверыць, якую літару патрэбна пісаць,
звярніцеся да слова ласкава (утварыце яго памяншальна-ласкальную форму). (Загадачка.) Якое правіла вы прымянілі?
Конкурс.
Хто хутчэй прыдумае і запіша як мага больш слоў,
утвораных пры дапамозе прыставак ад-, пад-,
над-,
аб-, з-, с- ад слоў
"казаць", "пілаваць",
"рэзаць"?
Вясёлая хвілінка.
Н а с т а ў н і к. Вымаўляем правільна. Я прачытаю верш, а мяўканне коціка – мяў, мяў, мяў – потым перадасце
і вы.
“Мяў, мяў, мяў”, --
Коцік мяўкае ў траве.
Пагуляць выйшаў без мамы,
І
цяпер яе заве.
Аляксей Якімовіч.
• Пакажам, як мяўкае коцік, прамовім разам: “Мяў,
мяў, мяў”.
• Назавіце слова, якое мае прыстаўку. Растлумачце напісанне гэтых прыставак.
• Падбярыце блізкае па значэнні слова да слова
“зваць”. (Клікаць.) Ці зменіцца сэнс
слова, калі мы напішам “адклікнуцца”?
• Як пішацца прыстаўка ад-?
Самастойная праца.
Спішыце, устаўляючы замест кропак слова
"ляцелі" з прыстаўкай,
якая адпавядае сэнсу.
1. Нядаўна ... з выраю шпакі і парадавалі нас вясёлымі спевамі. 2. З дуплянкі ... сінічкі і
селі на яблыню. 3. Неўзабаве сінічкі ... на сліву каля хаты. З-пад самых маіх
ног з высокай густой травы ... дразды.
• Растлумачце, якое
значэнне надаюць устаўленым словам прыстаўкі.
• Якой часткай слова выражаецца розніца ў значэнні
аднакаранёвых слоў?
Узбагачаем мову словам Якуба Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з
выбарам літар. Выразна прачытайце
вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Загнаўшы ў
хлеў на месца статка,
Насеўся
Ўладзя на ала(т, д)кі,
Шпурнуўшы
лапці і анучы
Сяро(д, т)
двара ў п(я, е)сок сыпучы;
Іх маці зараз
падабрала,
Нічога сыну
не сказала,
Пайшла ў
крыніцы спаласнула,
Сушы(цц,
ц)а ўскінула на шула [2, с. 12 -- 13, “Новая зямля”].
• Абазначце ў словах прыстаўкі.
• Растлумачце лексічныя значэнні слоў статак (тут жывёла, якую прыгналі з
пашы), аладкі (бліны, блінцы), лапці, крыніцы, шула.
• Падбярыце сінонім да
слова “шула”. (Слуп.)
Тэсты.
Падкрэсліце патрэбнае.
Прыстаўка служыць:
1) для сувязі слоў у сказе;
2) змяняе форму слова;
3) утварае слова з новым значэннем.
• Назавіце словы, у якім прыстаўкі вызначаны
правільна:
1) выбег;
2) падскочыў; 3) уляцеў.
• Назавіце слова, якое не мае прыстаўкі:
1) прыгарад;
2) трывалы; 3) адбегчыся.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
• Што такое прыстаўка? Для чаго яна служыць?
• Якія прыстаўкі пішуцца нязменна, незалежна ад
вымаўлення?
• Ад чаго залежыць напісанне з, с у прыстаўках?
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1.
Беларускія прыказкі, прымаўкі і загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд.
другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш. шк.,
1974. – 384 с.
2. Колас, Я. Новая зямля; Сымон-музыка :
паэмы / Якуб Колас. —Мінск : Маст. літ., 1986. — 448 с.
3. Колас, Я. Раніца ў нядзельку : вершы,
апавяданні, казкі / Якуб Колас. —Мінск : Беларусь, 1969. — 224 с.
Упершыню надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я,
дзіцячы сад, школа” ў № 18 (2016 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.