Творчы ўрок у 3 класе. ПАЎТАРЭННЕ. ВЫМАЎЛЕННЕ І ПРАВАПІС
ЗЫЧНЫХ
Мэты: актуалізаваць, сістэматызаваць і паглыбіць веды
вучняў аб вымаўленні і правапісе зычных; адпрацоўваць уменні суадносіць у
словах звонкія і глухія зычныя гукі, удасканальваць арфаграфічныя ўменні, якія
звязаны з правапісам зычных;
садзейнічаць развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас мовы вучняў;
абуджаць у іх цікавасць да беларускай мовы; прывіваць любоў да жывой прыроды і
свайго краю.
Ход урока
1. Арганізацыйны этап.
Дзень,
світанне,
Сябар, бровы.
Любім, вымаўляем
Нашай мовы словы.
Аляксей Якімовіч.
• Якія беларускія
словы вы ведаеце? Назавіце іх.
2. Праверка дамашняга
задання.
3. Арфаэпічная размінка.
Н а с т а ў н і к. Прачытайце і адгадайце загадку.
Не піў, не еў,
А крычыць,
Як ашалеў. (Званочак.)
З народнага [1, с. 330, “Беларускія прыказкі…”].
4. Чыстапісанне.
Зз
зв за зы
заяц
звер прыгожы
• Якое слова "лішняе"? Чаму?
• Складзіце
з "лішнім" словам сказ.
5. Паведамленне тэмы і
мэт урока.
Н а с т а ў н і к. Улетку многія з вас
адпраўляліся ў далёкія і блізкія падарожжы: у іншую вёску, у іншы горад, у
іншую краіну. Цяпер мы здзейснім падарожжа па краіне Мовазнавіі. Яе ўладарка
-- добрая і шчодрая каралева Мова. Яна
не хавае свае багацці ад людзей, а, наадварот, шчодра дорыць кожнаму,
хто толькі захоча іх мець.
У краіне
Мовазнавіі каралеве Мове дапамагаюць яе падначаленыя: старанныя гаспадыні ў
сваіх гаспадарках-раздзелах. Яны займаюцца не толькі сур'ёзнымі пытаннямі, але
і ладзяць цікавыя, вясёлыя гульні.
Зараз мы
пойдзем у госці да гаспадыні першага раздзела
-- Фанетыкі. У мінулым годзе вы ўжо былі ў яе.
Гаспадыня Фанетыка пазнаёміць нас са сваімі выхаванцамі
-- звонкімі і глухімі зычнымі гукамі, нагадае, як гэтыя гукі вымаўляюцца. А яны
напомняць вам, як трэба правільна абазначаць іх на пісьме.
6. Актуалізацыя ведаў па асноўных пытаннях вывучанага.
Самастойная праца.
Замест кропак
устаўце абазначэнні парных глухіх гукаў. Запішыце ў сшытак.
[ б ]- [
..] , [ б' ] - [ ..] ,[ г ] - [ .. ] , [ г' ] - [ .. ] , [ д ] - [ .. ]
, [ дж ] - [ .. ] , [ дз' ] - [ .. ], [ ж ] - [ ..
] , [ з ] - [ .. ]
, [ з' ] - [ .. ].
Стварэнне займальнай формы ўвядзення
задання ў спалучэнні са слоўнікавай працай.
На дошцы запісаны словы з прапушчанымі звонкімі і
глухімі зычнымі: ду.., пахо.., бяро.., кні..кі, ро..кі, гру..ка, про..ка, лё..,
уле..ку, во..лака.
• З гэтых слоў паўцякалі некаторыя літары, сталі
гуляць і забыліся, дзе ім трэба стаць. Дапамажыце, калі ласка, літарам дабрацца
дамоў.
(Вучні
бяруць са стала патрэбную літару, паказваюць
яе і запісваюць у слове.)
• Як вы разважалі, устаўляючы патрэбныя літары?
• Падбярыце праверачныя словы.
• Да якога слова нельга падабраць праверачнае
слова? (Воблака.)
• Што
абазначае слова "воблака"?
• Пры напісанні слова "воблака" ў якім
месцы вас падпільноўвае Памылка Памылкаўна? Чаму?
• Складзіце
і запішыце сказ са словам "воблака".
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! Воблака -- слоўнікавае слова. Запішыце
яго ў слоўнік і падкрэсліце літару в, якая са словам пішацца
разам.
Праца з дэфармаваным тэкстам.
Вось якія сказы запісаў няўважлівы вучань.
Выпраўце памылкі і запішыце. Падкрэсліце зычныя, правапіс якіх разыходзіцца з
вымаўленнем.
Ад прастуды
лечыць лёд. Сыр пайшоў з бацькам на
агарод. Паклажу ў горы павёз на мухах (мулах).
Кіт пабег па дарожцы за мышамі.
Самастойная праца.
Раскрыйце
дужкі, устаўце патрэбныя літары,
запішыце ў дужках праверачныя словы. Падкрэсліце літару ч
разам з наступнымі галоснымі.
Зялёная,
а не лу(х, г) ( ),
Белая,
а не сне(г, х) ( ),
Кучаравая, а без валасоў. (Бяроза.)
З народнага [1, с. 342, “Беларускія прыказкі…”].
Бег ко (т, д),
Павесіў хвост
На пло (т, д). (Гарбу (з, с).
З народнага [1, с. 339, “Беларускія прыказкі…”].
• Адгадайце
загадкі.
Гукавая гульня "Назавіце слова".
Прачытайце верш і назавіце патрэбнае слова.
Сарока белабокая
Ляціць і сакоча.
Разбудзіць лясок
Стараецца, … (хоча).
Аляксей Якімовіч.
• Назавіце слова, у якім гукі абазначаюцца дзвюма
літарамі.
Праца са словам.
Н а с т а ў н і к. Пагуляем у "Маўчанку". Я буду паказваць малюнак, а вы --
запісваць, што на ім намалявана.
(Верабей,
качка, зязюля, шпак, бусел, ластаўка, дзяцел.)
• Назавіце гэтыя прадметы
адным словам. (Птушкі.)
• Перакладзіце дадзеныя
словы на рускую мову.
• Назавіце словы, у якіх
усе зычныя звонкія.
• У якіх словах усе зычныя
глухія?
• Якія словы засталіся?
Што можна сказаць пра зычныя ў гэтых словах?
• Патрэніруйцеся вымаўляць слова "дзяцел".
• Якую птушку можна сустрэць сярод хатніх?
• Складзіце сказ са словам
"качка".
Фізкультхвілінка.
Пакажыце, як качка ўзлятае. Нейкаі час яна
кружыцца ў паветры, затым садзіцца на ваду і, азірнуўшыся, адпачывае.
Любіце жывую прыроду,
клапаціцеся аб ёй.
Арфаграфічная праца.
Выправіце памылкі. Чаму вучань іх зрабіў?
На лузе стаіць
велікі стох.
Праца з практыкаваннем.
Запішыце пары
слоў. Вызначце, правапіс
якога слова і чаму ў кожнай пары не адпавядае вымаўленню. Назавіце гукі, якія абазначаюцца дзвюма літарамі.
Падбярыце праверачныя словы.
Вуж - глуш, зуб - слуп, мёд - кот, медзь - мець,
стог - гарох, полаз - колас.
Самастойная праца.
Спішыце тэкст, уставіўшы прапушчаныя літары.
Назавіце няпарныя звонкія і глухія гукі. Падкрэсліце ў словах галосныя літары,
якія пішуцца пасля літар ж, ч,
ш, р.
Верасень
Восенню барсукі наведваюць часам агароды, дзе
любяць пажывіцца морквай і буракамі. Адкарміўшыся за лета, яны ў верасні
пачынаюць рыхтавацца да халоднай зімы.
Барсукі прыводзяць у парадак нару, выкідаюць з яе
рознае смецце, высцілаюць сваё логава лісцем і сухой травой, затыкаюць мохам
усе выхады з нары, каб было цяплей. Адначасова яны робяць і харчовыя запасы,
якімі кормяцца позняй восенню, калі не выходзяць з нары па некалькі дзён. З
надыходам халадоў, звычайна ў сярэдзіне лістапада, тлустыя і лянівыя барсукі
засынаюць у сваіх логавах таксама, як і мядзведзі ў бярлогах (Віталь Вольскі “Верасень”) [2, с. 58]).
Хвілінка адкрыццяў.
Вымавіце апошняе слова кожнага сказа і назавіце
глухі зычны гук. Якое слова атрымаецца, калі гэты гук замяніць парным па
звонкасці-глухасці? Як праверыць правапіс гэтых слоў?
1. Кастусь рабіў так, як мог. 2. Каля возера адразу ж за вёскай пачынаўся
сасновы лес. 3. Пад зялёнай елачкай вырас прыгожы грыб.
• Сачыце за правільным
вымаўленнем гукаў [ч], [ж].
Вясёлая хвілінка.
Вымаўляем правільна. Я прачытаю верш, а ўздых
дзеда – ох, ох, ох – потым перадасце і вы.
Цяжка дзеду пасля працы.
Ступіў ў хаце на парог
І ўздыхнуў, каб чула баба:
-- Натаміўся! Ох! Ох! Ох!
Аляксей Якімовіч.
• Цяпер пакажам, як уздыхнуў дзед, прамовім разам:
“Ох! Ох! Ох!”
• Змяніце слова “парог” такім чынам, каб глухі зычны
стаў звонкім.
Узбагачаем мову словам Якуба Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з
выбарам літар. Выразна прачытайце вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Зялёны
лу(х, г), як скінуць вокам,
Абрусам
пышным і шырокім
Абапал Нёмна
ра(сс,с)цілаўся --
За хатай
зара(с, з) пачынаўся
Ды йшоў
квяцістай раўніною
З мурожнай
слаўнаю травою
І ззяў на
сонцы ў пералівах... [3, с. 5, “Новая зямля”].
• Як вы разумееце сэнс
слова "абрус"? (Пакрывала для стала.) Якім словам
яго можна замяніць? (Настольнік.)
• Як паэт адносіцца да
роднага краю?
• А як да роднага краю
адносіцеся вы? Якія мясціны ў ваколіцах горада (вёскі) вам найбольш падабаюцца
і чаму?
Тэст.
Падкрэсліце правільна падабранае
праверачнае слова.
1. Грыбкі - грыб.
2. Грыбкі - грыбка.
3. Грыбкі - грыбы.
Падкрэсліце правільна напісанае слова.
1. Смег.
2. Снех.
3. Луг.
Падкрэсліце слова, да якога трэба падабраць
праверачнае слова, каб не памыліцца ў напісанні.
1.Садок.
2. Будка.
3. Смоўжык.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
Н а с т а ў н і к. Да нас прыйшлі казачныя героі
Шпачок і Сарока. Паслухайце іх.
Чытанне казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Аднаго разу сябры-суседзі Шпачок і Сарока
адправіліся ў падарожжа па родным краі.
Прыселі на ўзгорку, каб адпачыць.
Унізе
распасціраецца зялёны луг, пасярод яго прытаілася азярцо, паўз берагоў парослае
чаротам. На азярцы качкі плаваюць, гуляюць, ежу здабываюць.
- Сапраўдная
казка перад намі! - у захапленні прамовіў Шпачок.
- У слове "казка" пасля "а" якая літара пішацца: "с" ці "з" ? - пацікавілася
Сарока. Яна любіла задаваць пытанні, не давала сумаваць Шпачку.
- Напэўна, "с", - выказаў здагадку Шпачок.
- Шаноўны,
калі ты напішаш літару "с", у цябе выйдзе іншае слова
-- "каска", - усміхнулася Сарока. - Каскі
звычайна на галаву надзяюць. Напрыклад, салдаты ў час бою альбо будаўнікі ў час
працы. А ты хацеў сказаць пра тую казку, якую ў кнізе можна прачытаць Так?
- Так. Але я
не магу зразумець, чаму ў слове "казка" трэба пісаць "з", а не "с".
- Каб не
памыліцца ў напісанні, трэба ведаць, як правільна абазначыць на пісьме
парны зычны, - сказала
Сарока.
- Як?
- Трэба змяніць слова ці падабраць праверачнае
так, каб гэты гук знаходзіўся перад галосным, - прамовіла Сарока. - Паспрабуй змяніць слова казка
і адразу пачуеш, што пішацца пасля а.
- Казачка, казачны, казачнік, - стаў змяняць слова
казка Шпачок. - Затым паглядзеў на
сяброўку і радасна ўсклікнуў: - Я ўсё зразумеў! Няхай жыве казка праз літару з! Аляксей
Якімовіч [4, с. 3 – 4,
“Казкі-падказкі”].
• Якія зычныя гукі называюцца звонкімі, якія --
глухімі?
• Што трэба зрабіць, каб не памыліцца ў напісанні
глухіх і звонкіх зычных гукаў?
• Якія галосныя літары пішуцца пасля літар ж,
р, ч, ш?
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1.
Беларускія прыказкі, прымаўкі і загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд.
другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш.
шк., 1974. – 384 с.
2. Вольскі,
В. Месяц за месяцам : / Віталь Вольскі. – Мінск : Нар. асвета,
1979. -- 159 с.
3. Колас, Я. Новая зямля; Сымон-музыка :
паэмы / Якуб Колас. —Мінск : Маст. літ., 1986. — 448 с.
4. Якімовіч, Аляксей. Казкі-падказкі / А. М. Якімовіч. -- Мінск : Нар. асвета, 2012. – 104 с.
Упершыню надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я,
дзіцячы сад, школа” ў № 20 (2017 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.