Творчы ўрок у 3 класе. ТЭМА І АСНОЎНАЯ ДУМКА ТЭКСТУ
Мэты: засвоіць
паняцці тэма і асноўная думка тэксту; фарміраваць уменні вызначаць у дадзеных
тэкстах тэму і асноўную думку; садзейнічаць развіццю маўлення; пашыраць
слоўнікавы запас вучняў; абуджаць у іх цікавасць да беларускай мовы; прывіваць
спагадлівыя адносіны да дарослых.
Ход урока
1. Арганізацыйны этап.
Прыгожы, чырвоны,
Жоўты, васільковы.
Любім, вымаўляем
Нашай мовы словы.
Аляксей Якімовіч.
• Якія беларускія
словы вы ведаеце? Назавіце іх.
2. Праверка дамашняга
задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Прачытайце і ўстаўце прапушчаныя літары. Адгадайце
загадку.
На
страсе жораў сядзіць,
У хаце на стале скр..нка
стаіць,
У
пакоі святло патуш..на,
А
ўвесь свет відаць. (Тэлевізар) [3, с.
369, “Беларускія прыказкі…”].
З народнага.
4. Чыстапісанне.
Ттэ тэ
то
тэма тэкст
Кожны
тэкст мае тэму
• Якія словы сустрэліся нам у чыстапісанні? (Тэкст,
тэма.)
5. Паведамленне тэмы і
мэт урока.
Н а с т а ў н і к. Што мы звычайна робім, калі,
напрыклад, у гасцях сустракаем незнаёмага? Так, так, знаёмімся з ім, каб больш
даведацца пра яго. Так здарылася і з казачнай гераіняй Сарокай, якая ў краіне Мовазнавіі
сустрэла выхаванца каралевы Мовы -- Тэкст. Слухаючы пра гэта казку, з дапамогай яе герояў вы даведаецеся, што такое тэма і асноўная думка тэксту. У час чытання казкі запоўніце "запіску-"дапамагатку". Яна дапаможа вам у
цяжкую хвіліну.
6. Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу.
Запіска-"дапамагатка".
Замест кропак
устаўце патрэбныя словы.
Прыметы тэксту
Тэкст – гэта ... (выказванне), у якім сказы звязаны … (па сэнсе) і граматычна. Яны аб'ядноўваюцца... (агульнай тэмай і асноўнай
думкай).
Прыметы
тэмы
Тэма – гэта тое, пра што … (гаворыцца ) ў тэксце.
Асноўная … (думка)
– гэта тое галоўнае, што выказана тэкстам.
Асноўная думка, як і тэма, можа быць выражана у
... (загалоўку) або ў адным са сказаў
тэксту.
Словы для даведкі: па
сэнсе; выказванне; агульнай тэмай і асноўнай думкай; загалоўку; гаворыцца;
думка [6, с. 18 -- 19, “Беларуская мова”].
.Чытанне
казкі.
Ішлі па лясной сцяжынцы Тэкст, Тэма і Асноўная
Думка з партфелямі ў руках. Бачаць: Сарока сядзіць на хваінцы.
- Я
Сарока-белабока! А вы хто такія? Чаму з партфелямі тут ходзіце? - засакатала,
каб паказаць, што яна ў гэтым ляску гаспадыня.
- Я Тэкст, -
нясмела азваўся Тэкст.
- А я Тэма, -
ціха прамовіла Тэма.
-- А я Асноўная Думка, -- падала голас Асноўная
Думка.
Сарока
паварушыла доўгім хвастом.
- У нашым
ляску жывуць розныя птушкі і розныя звяркі, а пра Тэкст і Тэму я не чула.
- Мы жывём не
ў ляску, а ў школе, - паведаміў Тэкст.
- Няўжо ты
анічога не ведаеш пра нас? -
пацікавілася Тэма.
- Зусім не
ведаю! - шчыра прызналася
Сарока.
- Калі
каму-небудзь патрэбна расказаць пра якую-небудзь падзею, паразважаць аб
чым-небудзь, апісаць нешта, асобных сказаў яму недастаткова. Тады на дапамогу
прыходжу я, Тэкст. Мяне яшчэ называюць выказваннем на пэўную тэму, - адрэкамендаваўся Тэкст.
- Выходзіць,
ты складаешся з асобных сказаў?
- Са сказаў,
якія звязаны па сэнсе. Яны
аб'ядноўваюцца агульнай тэмай і асноўнай думкай.
- А што вы скажаце пра
сябе? - звярнулася да Тэмы і
Асноўнай Думкі Сарока.
- Тэма -
гэта тое, аб чым гаворыцца ў тэксце. Я магу быць заяўлена у загалоўку альбо ў першым сказе тэксту, -
сціпла паведаміла Тэма.
-- Асноўная Думка -- гэта галоўнае, што аўтар хоча
сказаць чытачу. Я таксама магу быць заяўлена ў загалоўку альбо ў першым сказе
тэксту, -- дадала Асноўная Думка.
- Зусім
заблыталі вы мяне! Зусім! Зусім! - ледзь не плачучы, затрашчала Сарока і
апусцілася на зямлю.
Тэкст падумаў
хвілінку і дастаў з партфеля два аркушы паперы.
-
Сарока-белабока, прачытай, што тут напісана.
- На полі
гудзяць трактары. У лесе спеюць суніцы. Па вуліцы рухаецца трамвай, - прачытала
Сарока на першым аркушы.
- А цяпер
прачытай на другім аркушы, - папрасіў Тэкст.
- “Заўтра ў школе здаюць макулатуру. Алеся
вынесла з кладоўкі тоўстую кіпу старых газет. Паклала яе на падлогу і села на
табурэтку. Усе гэтыя газеты яна цяпер павінна перабраць, роўненька скласці”, --
прачытала Сарока на другім аркушы і радасна ўсклікнула: - Гэта тэкст! Я здагадалася!
- Сарока-белабока, ты вялікая разумніца! -
пахваліў Сароку Тэкст і на развітанне падарыў ёй вучэбны дапаможнік па
беларускай мове. За кемлівасць і
старанне (Аляксей Якімовіч “Песня маёй бабулі” [7, с. 8]).
• Ці згодны вы з Сарокай? Дакажыце сваю думку. Пры
неабходнасці выкарыстайце запіску-"дапамагатку". З дапамогай вучэбнага
дапаможніка праверце, ці правільна запоўнілі яе.
• Вызначце тэму і асноўную думку гэтага тэксту.
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Запомніце! Для тэксту
характэрны паслядоўнасць развіцця падзей і завершанасць.
Праца з тэкстам.
- Прачытайце
тэкст. Колькі ў ім сказаў? Пастаўце патрэбныя знакі прыпынку ў канцы кожнага
сказа.
-- Дзеці, што любіць наша бабуля? – аднаго разу
запыталася мама(.)
-- Наша бабуля на дачы любіць працаваць, -- сказаў
Міхась(.)
-- Наша бабуля ежу любіць гатаваць, -- зазначыла Кацярына(.)
-- Наша бабуля ў кватэры любіць прыбіраць, --
прагаварыў Пятрусь(.)
-- Наша бабуля любіць нашу ласку, -- прамовіла
Алеся і прытулілася да бабулі(.) (Аляксей
Якімовіч “Што любіць бабуля?” [7, с. 25]).
• Які загаловак лепей адлюстроўвае тэму тэксту: “Што
любіць бабуля?” ці “Ласкавая Алеся”?
• Хтосьці з вас прыдумаў свій загаловак?
• Як можна сфармуляваць асноўную думку тэксту?
Гукавая гульня “Назавіце словы”.
Прачытайце верш і назавіце патрэбныя словы.
Коцік Рыжык рыбку
Сам
вырашыў … (з’есці).
Закрычала кошка:
--
Дзеткам трэба … (несці)!
Аляксей Якімовіч.
• Дайце загаловак тэксту. (Клапатлівая маці.) Ці адлюстроўвае ён і тэму, і асноўную думку
тэксту?
• У слове “рыбку” напісанне зычнай літары не
адпавядае вымаўленню. Каб праверыць, як патрэбна яе пісаць, звярніцеся да слова
ласкава (утварыце яго памяншальна-ласкальную форму). (Рыбачка.)
• Якое правіла вы прымянілі?
Праца са словам.
У гліняным збаночку знаходзяцца ягады. Іх назбірала дзяўчынка і запісала іх назвы.
Але першыя літары расплыліся пад дожджыкам, згубіліся. Засталіся толькі апошнія
чатыры літары – “ніцы”. Можа, вы падкажаце, якія ягады ляжаць у збаночку?
Клубніцы, чарніцы, суніцы, брусніцы?
• Перакладзіце словы – назвы ягад -- на рускую мову.
• Якія ягады вы яшчэ ведаеце? Якія ягады растуць у
вашым агародзе? Складзіце тэкст “Ягады ў нашым агародзе”.
План
1. Наш агарод.
2. Праца на агародзе.
3. Як папрацуеш, так і з’ясі.
Апорныя словы: каля
хаты, знаходзіцца, падабаецца, працуем, пустазелле, спеюць, розныя, частуемся,
варэнне.
Фізкультхвілінка.
Настаўнік.
Пакладзіце далоні на парту. Уявіце: вы на агародзе. Спачатку старанна ўскопваеце градку, потым робіце разоркі і
сыплеце туды насенне ягад. На вашай градцы з’явілася пустазелле. Вы яго полеце,
а затым паліваеце градку.
Праца з тэкстам.
Выправіце памылкі. Што тут пераблытана?
Запішыце тэкст правільна. Вызначце
яго асноўную думку. Дайце яму загаловак.
На беразе вялікага возера ляжаў какрадзіл. Раптам
непадалёку загудзеў магутны тартрак. Какрадзіл разявіў рот і стаў уважліва
глядзець на тартрак.
-- Не глядзі так! Мой тартрак не кусаецца! –
гукнуў з тартрака татракрыст.
Вясёлая хвілінка.
Н а с т а ў н і к. Вымаўляем правільна. Я
прачытаю верш, а гукі касы – жых-жах, жых-жах – перадасце вы.
--
Жых-жах, жых-жах, --
Каса вымаўляе.
І
траву, і кветкі
Імгненна сцінае.
Аляксей Якімовіч.
• Якім словам можна замяніць слова “сцінае”? (Скошвае.)
• Вы сцвярджаеце,
што гэта тэкст. Абгрунтуйце сваю думку. Дайце загаловак тэксту. Вызначце яго
тэму.
• Як вядома, летняй раніцай на траве звычайна
блішчаць кроплі расы. Падбярыце блізкія па значэнні словы да слова “блішчаць” (Ззяць, зіхацець.)
• Складзіце і запішыце сказ са словам
"блішчаць".
• Пры напісанні слова "блішчаць" у якім
месцы вас падпільноўвае Памылка Памылкаўна?
• Растлумачце правапіс шч у слове
"блішчаць".
• Перакладзіце на рускую мову слова
"блішчаць". Параўнайце гучанне і напісанне.
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! Блішчаць --
слоўнікавае слова. Запішыце яго ў слоўнік і выдзеліце шч.
Рэдагаванне тэксту.
Падзяліце тэкст на часткі і абзацы. Абгрунтуйце
сваё меркаванне. Які сказ “падказвае” вам, пра што будзе ісці гаворка ў тэксце?
Дайце загаловак тэксту.
Нашы далёкія продкі здабывалі сабе ежу паляваннем.
Найлёпшай здабычаю лічыўся мамант. Ён даваў шмат мяса і патрэбныя ў гаспадарцы
косці.
Старажытныя людзі сяліліся на берагах рэк. Яны
жылі ў буданах з жэрдак і з мамантавых костак, абцягнутых зверху шкурамі.
Пасярэдзіне будана ўвесь час гарэў агонь. На ім смажылі мяса. Каля яго грэліся
і ў доўгія вечары рабілі прылады працы. Вырабляць жалеза людзі яшчэ не ўмелі.
Нажы, сякеры, наканечнікі дзід былі з каменю. Таму вучоныя назвалі той час
каменным векам (Уладзімір Арлоў [1,
с. 5] ).
• Ці характэрны для гэтага тэксту паслядоўнасць
развіцця падзей і завершанасць?
• Падбярыце блізкае па значэнні слова да слова
“дзіда”. (Кап’ё.)
Узбагачаем мову словам Якуба Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з
выбарам літар. Выразна прачытайце вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Вось і ц(я,
е)пер, у дз(е, я)нёк гэты,
Як мае быць
ужо а(д, дз)еты,
Сказаць,
а(дз, д)еты і фарсіста
І гла(т, д)ка
выбры(у, ў)шыся, ч(ы, і)ста,
Міхал ужо
разгладжваў вусы [5, с. 86, “Новая зямля”].
• Раскрыйце сэнс выразу "як мае быць
адзеты" (як трэба, як павінна быць, як след) і слова "фарсіста" (фарсіць – франціць; выхваляцца,
выстаўляючы што-н. напаказ) [2, с. 341,
“Тлумачальны слоўнік”]. Якімі словамі іх можна замяніць?
• Ці можна назваць гэты вершаваны ўрывак тэкстам?
Абгрунтуйце сваю думку.
Самастойная праца.
Прачытайце. Колькі ў тэксце сказаў?
Пастаўце ў канцы кожнага з іх кропку.
З восені пачынае рыхтавацца да зімовай спячкі
вожык (.) Ён выбірае сабе дзе-небудзь пад галлём ці пад кустом зручную ямку(.)
Сюды ён прыносіць сухую траву, мох, лісце(,) З надыходам зімы вожык залазіць у
ямку і засынае(.) Спіць ён да сакавіка(.) (“Віталь Вольскі “Кастрычнік” [4, с. 63] ).
Тэст.
З прыведзеных прыкладаў выберыце той, які
з'яўляецца тэкстам. Патрэбны абазначце знакам"+".
1. НЕЗВЫЧАЙНЫ
ФОКУС
-- А я ўчора быў у цырку. Там фокуснікі
выступалі! -- сустрэўшыся з матэматычным знакам Плюс і лічбай 55, пахваліўся
заяц Шарачок.
-- Мы таксама
можам паказаць табе незвычайны фокус, -- заявіў Плюс.
-- Так, так,
-- падтакнула лічба 55.
Не паверыў ім
Шарачок. Ён так і сказаў:
-- Не веру.
-- Дык мы
далей пойдзем, -- прагаварыў Плюс.
--
Каму-небудзь іншаму пакажам незвычайны фокус, -- дадала лічба 55.
-- Пабудзьце
крыху! -- замахаў лапамі заяц. -- Вы, напэўна, хочаце паказаць, як прыгожая
птушка з рукава вылятае?
-- Такім
фокусам ужо нікога не здзівіш, -- усміхнуўся Плюс.
-- Наш фокус
незвычайны, -- напомніла лічба 55.
-- Пакажыце
незвычайны фокус! Хутчэй! -- загарэўся Шарачок. Ён любіў, калі яму паказвалі
розныя фокусы.
-- Глядзі! --
сказаў Плюс і стаў паміж дзвюма пяцёркамі, з якіх складалася лічба 55.
-- Лічба 55
ператварылася ў лічбу 10! Не верыцца! -- пакруціў галавою Шарачок.
-- Оп-ля! --
прагаварыў Плюс і зноў стаў каля зайца.
-- Незвычайны
фокус мы табе паказалі? -- пацікавілася ў Шарачка лічба 55.
-- Такога
фокуса я яшчэ не бачыў! -- адказаў Шарачок (Аляксей Якімовіч [7, с. 41 --
42] ).
2. Тыдні праз два Міколу зноў прыйшоў у гэту
вёску. Я стаў расказваць, як жывецца людзям у вёсцы. Па дарозе ў вёску ехала
легкавушка. Да вёскі падступаў цёмны лес.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
• Што такое тэкст?
• Што такое тэма і асноўная думка тэксту?
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1. Арлоў,
У. Адкуль наш род : апавяданні па
гісторыі Беларусі для малодшых школьнікаў / Уладзімір Арлоў. – Мінск : ВЦ
“Бацькаўшчына”, 1996. – 106 с.
2. Баханькоў,
А. Я. Тлумачальны слоўнік беларускай мовы: для сярэдняй школы / А. Я.
Баханькоў, І. М. Гайдукевіч, П. П. Шуба. – 2-е выд., перапрац. і дап. -- Мінск : Нар. асвета, 1972. – 376 с.
3.
Беларускія прыказкі, прымаўкі і загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд.
другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш.
шк., 1974. – 384 с.
4. Вольскі,
В. Месяц за месяцам : / Віталь Вольскі. – Мінск : Нар. асвета,
1979. -- 159 с.
5. Колас, Я. Новая зямля; Сымон-музыка :
паэмы / Якуб Колас. —Мінск : Маст. літ., 1986. — 448 с.
6.
Красней, В. П., Лаўрэль, Я. М. Беларуская мова : Падруч. Для 5-га кл. шк. з
беларус. мовай навучання. – 3-е выд., дапрац. – Мн. : Нар. асвета, 1992.
-- 318 с. : іл.
7. Якімовіч,
Аляксей.
Слёзкі Сонца : апавяданні, казкі, смяшынкі / А. М. Якімовіч. – Мінск : “Нар.
асвета”, 2014. – 94 с.
Упершыню надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я,
дзіцячы сад, школа” ў № 20 (2017 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.