Творчы ўрок у 3 класе. ГРАМАТЫЧНАЯ
СУВЯЗЬ ПРЫМЕТНІКА З НАЗОЎНІКАМ У РОДЗЕ І ЛІКУ
Мэты: фарміраваць
паняцце пра граматычную сувязь прыметніка з назоўнікам у родзе і ліку; фарміраваць уменні і навыкі
вызначаць род і лік прыметнікаў у залежнасці ад формы назоўніка; садзейнічаць
развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас вучняў; абуджаць у іх цікавасць да
беларускай мовы; паказаць значэнне дрэва ў жыцці чалавека.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Паўтарыце з
рознай інтанацыяй.
(Ціха.) Вучэнне – свет, невучэнне -- цемра!
(Мацней.) Вучэнне – свет, невучэнне -- цемра!
(Моцна.) Вучэнне – свет, невучэнне -- цемра! [3, с. 175, “Беларускія
прыказкі…”].
Будзьце ўважлівыя! Вывучаючы новую тэму
сённяшняга ўрока, разам будзем ісці да свету.
2. Праверка дамашняга задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Прачытайце і ўстаўце патрэбную літару. Растлумачце
яе напісанне. Адгадайце загадку.
Румяны (П, п)іліп
Да галінкі прыліп. (Яблык.) [3, с. 349, “Беларускія
прыказкі…”].
З народнага.
• Знайдзіце прыметнік у тэксце.
4. Чыстапісанне.
я зя яс ям
вясна веснавая
веснавы
• Знайдзіце агульную
частку слоў вясна, веснавая,
веснавыі.
• Як называюцца гэтыя
словы?
З’явы
веснавыя радуюць людзей.
• Пра якія веснавыя з’явы гаворыцца ў сказе?
• Назавіце прыметнік.
5.
Паведамленне тэмы і мэт урока.
Н а с т а ў н і к. Гэта часціна мовы аздабляе, упрыгожвае мову
чалавека, дае прыметы розным словам.
Без яе цяжка адрозніць прадмет ад прадмета.
• Якая гэта часціна мовы?
Хто здагадаўся? (Прыметнік.)
Але,
прыметнік. Ён сёння прыйшоў да нас, каб расказаць, як змяняецца па родах і
ліках, як можна вызначыць яго род і лік.
6. Вывучэнне
і замацаванне новага матэрыялу.
Хвілінка адкрыцця.
веснав - ы дзень веснав - ая раніца веснав - ое неба веснав - ыя дні
высокі - і чалавек высокая - ая сцяна высок
- ае неба высок
- ія дамы
летні – і дзень летняя - яя раніца летн - яе сонца летн
– ія грыбы
• Пастаўце пытанні да
гэтых словазлучэнняў. Ці можна з іх дапамогай вызначыць род і лік прыметнікаў? Ці залежыць ён ад
назоўніка, з якім звязаны?
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Вывад: прыметнікі змяняюцца па родах і ліках.
Прыметнік мае той жа род і лік, што і назоўнік, з якім прыметнік утварае
словазлучэнне, звязаны.
Ведайце! У форме
множнага ліку прыметнікі роду не маюць.
• Вызначце канчаткі прыметнікаў. Ці залежаць яны ад
роду прыметніка?
Вывад : прыметнікі мужчынскага роду маюць канчаткі
-ы,
-і, жаночага -- -ая, -яя, ніякага -- -ае, -ое,
-яе.
Прыметнікі ў форме множнага ліку маюць канчаткі -ыя, -ія
.
Праца з практыкаваннем.
Запішыце словазлучэнні, выкарыстаўшы прыметнікі.
Абазначце канчаткі назоўнікаў і прыметнікаў. Вусна вызначце іх род і лік.
Узор. Прыгож[ы]
колер[ ]- прыгож[ая] тканін[а] - прыгож[ае] ззянн[е].
Новы
дом ...сукенка ...паліто
Глыбокі
калодзеж ...рака ...возера
Малады лес ...яблыня ...дрэва
Сіні васілёк ...фарба ...неба
Шырокія
...дарогі ...
палі
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Запомніце! Вызначыць
род прыметнікаў, як і назоўнікаў, можна толькі ў адзіночным ліку, бо канчаткі
прыметнікаў мужчынскага, жаночага і ніякага роду ў множным ліку аднолькавыя.
• Як вы разумееце значэнне
слова "глыбокі"?
• Падбярыце аднакаранёвыя
словы да прыметніка "глыбокі".
• Пры напісанні слова "глыбокі" ў
якім месцы вас падсцерагае Памылка Памылкаўна?
• Ці можна ў прыметніку "глыбокі"
праверыць правапіс літары ы шляхам падбору праверачнага слова?
Праца з тэкстам.
Прачытайце. Выпішыце з тэксту словазлучэнні
назоўніка з прыметнікам. Вызначце іх род і лік.
Арол
(гульня)
Выбіраюцца з усёй грамады дзяцей большая дзяўчынка
маткай птушанят і дужэйшы хлопчык арлом – хапаць птушанят. Дзеці становяцца за
маткай у рад і трымаюць адзін аднаго рукамі за плечы, а арол становіцца ўбаку.
Цяпер матка бярэ кій у рукі і, размахваючы ім, крычыць: “Акыш, арол! Акыш,
арол!” Арол хапае апошняе птушаня, тузае туды-сюды і адрывае, затым адрывае
такім жа спосабам другое, трэцяе, пакуль не застанецца адна матка. Тады матка
хаваецца сярод дзяцей і адтуль крычыць: “Арол, арол, не забраў! Арол, арол, не
забраў!” Дзеці ў гэты час хутка становяцца вакол маткі парамі, счэпліваюць між
сабой рукі накрыж, замыкаюць подступы да маткі. Арол, налягаючы грудзьмі і
рукамі, ірве гэтыя замкі, і, як парве іх, гульня канчаецца (з народнага) [2, с. 21, “Беларускія
народныя гульні”].
• Падзяліце тэкст на
часткі, апошнюю перакажыце.
У слове “рад” напісанне літары д
не адпавядае вымаўленню. Каб праверыць, якую літару патрэбна пісаць, звярніцеся
да слова ласкава, утварыце яго памяншальна-ласкальную форму. (Радок.)
Чытанне казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Настаўнік. Цяпер паслухайце казку.
Сустрэліся на сцяжынцы Шпачок і Камар.
- Учора да нас
на балота Сарока прылятала, з намі, Камарамі, праводзіла ўрок «Граматычная сувязь прыметніка з назоўнікам у родзе
і ліку». Скажу табе па сакрэту: я лепей за ўсіх засвоіў гэтую тэму, -
пахваліўся Камар.
Шпачок
пераступіў з лапкі на лапку.
- Граматычная сувязь прыметніка з назоўнікам
у родзе і ліку?.. Я не разумею, што гэта такое.
- Прыметнікі
змяняюцца па родах, ліках і склонах,
- стаў тлумачыць Камар.- . Прыметнік мае той жа самы род і лік, што і назоўнік. Вось і ўсё.
- Які ж ты
разумненькі, Камарык, насаты тварык! – усклікнуў Шпачок.
Вырашэнне займальнай сітуацыі.
• Якую памылку зрабіў
Камар, сказаўшы «прыметнік мае той жа самы род і лік, што і назоўнік»? Пры
неабходнасці звярніцеся да вучэбнага
дапаможніка. (Прыметнік мае той жа
самы род і лік,
што і назоўнік, з якім прыметнік утварае словазлучэнне, звязаны.)
Гульня «Загадкі па прыметах».
Па наступных
прыметах назавіце прадмет. Пры спісванні напішыце назву гэтага прадмета,
падкрэсліце канчаткі і абазначце род і лік прыметнікаў.
М. р., адз. Л.
Узор. Шэры, зубасты, галодны – гэта
воўк.
Кругленьк.., маленьк.., калюч.. – (гэта вожык).
Шэр..,
даўгавух.., касавок.. – (гэта заяц).
Высок..,
стройн.., беластвол.. – (гэта бяроза).
Высок..,
бяздонн.., блакітн.. – (гэта возера).
Светл..,
прамяніст.., сакавіцк.. – (гэта раніца).
• Як вы вызначылі род і
лік прыметнікаў?
Назіранне за словам.
Хто хутчэй
запіша назоўнікі з прыметнікамі, якія характарызуюць прадметы з боку:
формы тэмпературы смаку
вагі велічыні кошту
шырыні колеру адлегласці
узросту часу характару
прыналежнасці прывабнасці цвёрдасці
Самастойная праца.
Прачытайце. Ці можна вызначыць род выдзеленых
прыметнікаў?
Дзяціны
час!.. Я памятаю
Зімы прыход у нашым краю.
Стаіць над лесам шум маркотны;
Па
небе хмары, як палотны,
Паўночны вецер рассцілае,
І
бель над далямі звісае,
І ціха стане на падворку,
І
лес жалобную гаворку,
Свой гоман восені канчае
І
моўчкі зіму сустракае.
А сетка белая гусцее
І
бліжай-бліжай снегам сее.
І
вось над хатай, над гуменцам
Сняжынкі
жвавыя гуляюць,
Садок і дворык засцілаюць
Бялюткім, чыстым палаценцам.
Якуб Колас [5, с. 142 -- 143, “Новая зямля”].
• Падбярыце літаратурныя адпаведнікі да выразу “ў
нашым краю” (у нашым краі) і слова “палаценцам” (ручніком).
Гукавая гульня "Назавіце слова".
Прачытайце верш і назавіце патрэбнае слова.
Стаіць каля рэчкі,
Крычыць малы Рыгорка:
-- Татка, ваду вып’е
Вялікая … (вясёлка)!
Аляксей Якімовіч.
• Вызначце род і лік прыметнікаў.
Праца са словам.
Прачытайце
адказы дзяцей.
- Мне падабаецца беларуская мова, бо ўрокі
на ёй праходзяць цікава.
- Мне падабаецца беларуская мова, бо яна
вельмі лагодная.
- Мне падабаецца беларуская мова, бо на ёй
размаўляе мая бабуля.
• У якім сказе ёсць
прыметнікі? Назавіце іх. (Беларуская, лагодная.)
• Падбярыце сінонімы да
слова "лагодны". (Дабрадушны, ласкавы, спакойна-мяккі.)
• Якім з гэтых сінонімаў
можна замяніць слова “лагодны” ў вышэй названым сказе?
• Якой часцінай мовы
з'яўляецца слова "лагодны"? (Прыметнікам.)
• Выберыце
патрэбнае і вызначыце род і
лік прыметніка "лагодны" (голас,
вецер, ветрык, снег, сняжок, дождж, дожджык, чалавек).
• Складзіце і запішыце
сказ са словам "лагодны".
Фізкультхвілінка.
З дапамогай пальчыкаў пакажыце, як з неба
спускаецца вясёлка, як яна дакранаецца да ракі і п’е з яе ваду, як потым,
задаволеная, паднімаецца ўгору і знікае, схаваўшыся ў хмарках.
Праца з дэфармаваным тэкстам.
Спішыце, устаўляючы прапушчаныя літары. Ад
якой часціны мовы залежыць іх
напісанне? Вусна пастаўце да прыметнікаў пытанні.
Сакавік
Маразы і завеі змяняюцца част.. адлігамі. Паветра
халодн.. і вільготн.., але ўсё часцей праясняецца шэр.. неба, снег робіцца
мокр.. і цяжк.. . На адкрыты.. мясцінах паказваюцца першыя праталіны.
У сонечн.. дні на вуліцах ажыўлена цырыкаюць
вераб’і (Віталь Вольскі “Сакавік”) [4, с. 17, “Месяц за месяцам”].
• Вызначце сэнс слова “адліга”. (Пацяпленне зімой з раставаннем снегу.)
[1, с. 45, “Тлумачальны слоўнік”].
Чытанне працягу казкі ў спалучэнні з гутаркай.
Н а с т а ў н і к. Зноў запрашаю вас на сустрэчу з
казкай.
На дзень
нараджэння Сарока падарыла Шпачку кнігу вершаў. Кніга была зусім новая.
Шпачок паўдня
цешыўся, малюнкі ў кнізе разглядваў, а потым знайшоў зацішны куточак пад
кусцікам і пачаў чытаць.
Прыляцеў
Камар, прывітаўся:
- Добры дзень,
шаноўны Шпачок.
Шпачок таксама
прывітаўся з Камаром і пахваліўся:
- А мне Сарока
на дзень нараджэння кнігу падарыла. У
гэтай кнізе шмат чаго напісана!
- Прачытай, калі ласка, - папрасіў Камар.
- Слухай! – адказаў Шпачок і прачытаў: -- Залатое сонца радуе дзяцей.
- Някепска
напісана! – прапішчаў Камар.
- У гэтым
сказе ёсць прыметнік “залатое”.
Дапамажы мне вызначыць яго род і
лік, - папрасіў Шпачок.
Камар падняў
угору правую ножку, як людзі, бывае, паднімаюць указальны палец, калі штосьці
стараюцца даказаць.
- Гэты
прыметнік мужчынскага роду множнага ліку, бо ён адказвае на пытанне якое?.
- Няправільна!
– затрос галавою Шпачок.
Камар дудачкай выцягнуўся.
- Чаму гэта
няправільна?
- Бо я
ведаю!.. Я ўжо ўсё ведаю пра род і
лік прыметнікаў. Мне нядаўна сяброўка
Сарока растлумачыла.
Камар ад
крыўды раздзьмуўся, стаў тоўсты, нібы хрушч.
- Чаму ж ты
тады, такі вялікі разумнік, пытаешся ў мяне?
Шпачок з сілай
загарнуў кнігу.
- А я хацеў
праверыць, на што ты здатны!
• Хто мае рацыю ў гэтай
спрэчцы? Дакажыце.
Гульня «Сказы-жартаўнікі».
Выправіце памылкі ў сказах з парушанай
сэнсавай сувяззю. Змяніце прыметнікі так, як патрабуюць назоўнікі, з якімі
гэтыя прыметнікі звязаны. Пастаўце да прыметнікаў пытанні. Назавіце канчаткі
прыметнікаў і растлумачце іх правапіс.
Цацкі берагуць
малога Алеся. Морква любіць белых трусоў.
Вясёлая хвілінка.
Н а с т а ў н і к. Вымаўляем правільна. Я прачытаю верш, а гукі грому – Бух! Бух! Бух! – потым перадасце і вы.
-- Бух! Бух! Бух! --
Бухнуў гром.
Потым дождж
Прыйшоў з вядром.
Аляксей Якімовіч.
• Цяпер пакажам, як грыміць гром, прамовім разам:
“Бух! Бух! Бух!”
• Падбярыце прыметнікі да
назоўніка "гром" .
Пераклад ў спалучэнні са слоўнікавай працай.
Перакладзіце на беларускую мову.
Хороший
пример; дружеский разговор; желанная игрушка; сильное течение; кирпичное
здание; прекрасный отдых; лучшие подруги; понятные объяснения; большая
делегация, нежный лепесток.
• Абазначце канчаткі
прыметніка і назоўніка.
• Растлумачце значэнне
слова "пялёстак".
• Параўнайце гучанне і
напісанне слова "пялёстак"
у рускай і беларускай мовах.
• Складзіце і запішыце
сказ са словам "пялёстак".
• Пры напісанні слова "пялёстак" у якім месцы
падсцерагае вас Памылка Памылкаўна?
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! Пялёстак -- слоўнікавае слова.
Запомніце, як яно пішацца і гучыць.
Узбагачаем мову словам Якуба Коласа.
Раскрываючы
дужкі, запішыце словы з выбарам літар. Выразна прачытайце вершаваныя радкі
Якуба Коласа.
Сышлі
халодныя туманы,
Заслоны шэрыя
смугі,
І недалёка
ён, дзень жаданы,
Сусветны
госць наш дарагі.
Як пасмы
золата, праме(н, нн)і
Бруяцца з
сіняй гл(ы,у)біні,
І сеюць
радасць поўнай жменяй
Іх
жыватворчыя агні.
У ззянні
песцяцца б(я, е)розы,
Галлё
спусціўшы да зямлі,
І роняць сокі
-- шчасця слёзы --
На
заімшэлы(я, е) камлі [6, с. 45, Якуб Колас “З майго летапісу”, “Май”].
• Назавіце прыметнікі і вызначце іх род і лік.
• Растлумачце значэнні слоў "смуга" (дымка, туман), "бруіцца" (цячы,
пераліваючыся па няроўным дне),
"камель" (ніжняя частка ствала
дрэва) [1, с. 61, 148, 310,
“Тлумачальны слоўнік”]. Пры неабходнасці звярніцеся да тлумачальнага
слоўніка.
• Што вясною здабываюць з бярозы?
• Якую карысць прыносіць
чалавеку дрэва не толькі вясною, але і ў іншыя поры года?
Тэст.
У кожным радзе слоў знайдзіце і падкрэсліце
"лішні" прыметнік.
Прыметнікі, якія адносяцца да мужчынскага роду:
1) смелы юнак; 2) малады хлопец; 3) дужыя
мужчыны.
Прыметнікі,
якія адносяцца да жаночага роду:
1) прывабная
дзяўчына; 2) зялёныя алоўкі; 3) высокая трава.
Прыметнікі,
якія адносяцца да ніякага роду:
1) сіняе неба;
2) цёмная хмара; 3) маладое пакаленне.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
Прыметнік --
верны спадарожнік назоўніка. Дакажыце, што гэта так.
8.
Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1. Баханькоў,
А. Я. Тлумачальны слоўнік беларускай мовы: для сярэдняй школы / А. Я.
Баханькоў, І. М. Гайдукевіч, П. П. Шуба. – 2-е выд., перапрац. і дап. -- Мінск : Нар. асвета, 1972. – 376 с.
2. Беларускія
народныя гульні : / Мінск : Юнацтва, 1993. – 39 с.
3.
Беларускія прыказкі, прымаўкі і загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд.
другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш.
шк., 1974. – 384 с.
4. Вольскі,
В. Месяц за месяцам : / Віталь Вольскі. – Мінск : Нар. асвета,
1979. -- 159 с.
5. Колас, Я. Новая зямля; Сымон-музыка :
паэмы / Якуб Колас. —Мінск : Маст. літ., 1986. — 448 с.
6. Колас,
Я. З майго летапісу : выбр. вершы /
Якуб Колас. — Мінск : Беларусь, 1967. — 308 с.
Упершыню надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я,
дзіцячы сад, школа” ў № 19 (2017 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.