Творчы ўрок у 3 класе. ЗНАЧЭННЕ СЛОВА
Мэты: актуалізаваць,
сістэматызаваць і паглыбіць веды вучняў аб слове і яго значэнні; фарміраваць
уменні і навыкі вызначаць значэнне
слова; садзейнічаць развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас вучняў; вучыць
іх беражліва адносіцца да слова, спрыяць развіццю моўнай культуры.
Ход урока
1. Арганізацыйны этап.
Халодны, сцюдзёны,
Шчаслівы, бураковы.
Любім,
вымаўляем
Нашай мовы словы.
• Якія беларускія
словы вы ведаеце? Назавіце іх.
2. Праверка дамашняга
задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Прачытайце і ўстаўце прапушчаныя арфаграмы.
Растлумачце іх напісанне. Адгадайце загадку.
Без крыла.. – ляціць,
Без голасу – свішча. (Куля.) [2, с. 366, “Беларускія
прыказкі…”].
З народнага.
4. Чыстапісанне.
к кл
км кш ке
кн кк ок ск
кніга куля кола доўгае старажытнае драўлянае кап’ё
• Назавіце словы, якія
абазначаюць прадметы і прыметы прадметаў.
• Да якога са слоў можна аднесці словы-прыметы? (Кап’ё.) Чаму вы так вырашылі?
• Раскрыйце сэнс слова "кап’ё”. (Старажытная колючая зброя: доўгае
дрэўка з металічным наканечнікам.) [1, с. 157, “Тлумачальны слоўнік”].
5. Паведамленне тэмы і мэт урока.
Н а с т а ў н і к. У слова вялікая сіла.
Словам трэба ўмець карыстацца, бо словам можна і параніць, і вылечыць чалавечыя
душы.
Сённяшняя тэма "Значэнне слова" дапаможа
вам бліжэй пазнаёміцца са словам, зразумець яго, пасябраваць з ім і папоўніць свой слоўнікавы
запас.
А цяпер паслухаем казку.
6. Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу.
Чытанне казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Аднаго разу,
сустрэўшыся з Сарокай, Шпачок сказаў:
- Я чуў ад
Дзятла, што ўсе словы падобны на будаўнічы матэрыял. Як гэта зразумець?
Сарока
паказала на шматпавярховы дом, які ўзвышаўся непадалёку.
- З якога
будаўнічага матэрыялу пабудаваны той дом?
- З цаглінак.
- Там шмат
цаглінак?
- Шмат. Да
ночы не палічыш.
- Словы
таксама падобны на цаглінкі. Іх таксама вельмі шмат у мове.
Шпачок акінуў
поглядам шматпавярховік.
- З цаглінак
можна пабудаваць прыгожы дом. А са слоў што пабудуеш?
- Прыгожыя сказы, з дапамогай якіх
кожны з нас можа перадаць свае думкі, пачуцці.
- Не толькі
перадаць, але і запытацца, як я ў цябе цяпер пытаўся! - падхапіў Шпачок.
Хвілінка творчасці.
З дадзеных
слоў пабудуйце верш з чатырох радкоў.
Словы першых
двух радкоў: я, люблю, прыволле; палёў, шырокіх.
Словы двух
наступных радкоў: мора, зялёнае;
каласоў, буйных.
Люблю я прыволле
Шырокіх палёў,
Зялёнае мора
Ржаных каласоў.
Якуб Колас [3, с. 76, “З майго летапісу”].
• Падбярыце літаратурны адпаведнік да аўтарскага
слова “ржаных”. (Жытніх, аржаных.)
• Ці ўдалося паэту з дапамогай слова паказаць
хараство прыроды?
• З чым ён параўноўвае поле?
• Уявіце, што ў полі вы чуеце птушыныя галасы,
спевы, пра якія можна сказаць так: льюцца срэбрам. А як пра гэта можна сказаць
адным словам? (Звіняць.)
• Звіняць – значыць гучаць. Як гучаць? Выберыце
патрэбнае (моцна, гучна, ціха.)
• Што яшчэ, акрамя птушыных галасоў, можа звінець? Выберыце патрэбнае: каса ў час
касьбы, лірычная песня, голас, трава.
• Пры напісанні слова “звінець” у якім месцы вас
падпільноўвае Памылка Памылкаўна? Чаму?
Лінгвістычны каментарый настаўніка.
Ведайце! Звінець – слоўнікавае слова. Запішыце
яго ў слоўнік і падкрэсліце літары і, ц.
Чытанне працягу казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Н а с т а ў н і к. Зноў сустрэнемся з героямі
нашай казкі.
Шпачок і Сарока прыселі ў траве, атуленай клёнамі.
- Я зразумеў, што кожнае слова мае сваё значэнне,
- падаў голас Шпачок. – А што гэта такое?
- Тое, што слова абазначае, называючы што-небудзь. Напрыклад,
духмяны.
- Духмяны –
значыць пахучы. Пахучы хлеб! – усклікнуў Шпачок. – Сарока-белабока, я
здагадаўся! Каб раскрыць значэнне слова, можна падабраць блізкія па значэнні словы. Не ўсе ведаюць, што такое яліна. А калі скажаш елка, то адразу зразумеюць.
Лексічная праца.
Падбярыце
блізкія па значэнні словы да
слоў “аранжавы”, “ліловы”.
Для даведкі: аранжавы
– жаўтаваты, колеру апельсіна. Аранжавыя промні. Ліловы – светла-фіялетавы, колеру бэзу альбо фіялкі. Ліловыя
званочкі.
Гукавая гульня «Назавіце слова».
Свеціць сонца,
Дрэмле сенажаць.
Галасы
птушыныя
У кустах … (звіняць).
Аляксей Якімовіч.
• Раскрыйце сэнс слова “сенажаць”. (Луг, дзе косяць траву на сена.) [1, с.
108, “Тлумачальны слоўнік”].
Праца са скорагаворкай.
Прачытайце скорагаворку.
Дудар доўга граў на дудзе.
• Растлумачце значэнне слова "дудар". (Той, хто
іграе на дудзе – народным музычным
духавым інструменце, які складаецца з
драўлянай трубкі і скуранога мяшка.) [1, с. 108, “Тлумачальны слоўнік”].
Праца са словам.
Выкарыстоўваючы прыметы, напішыце назвы птушак.
Вялікая пералётная птушка з доўгай дзюбай, белым
апярэннем і жаўтавата-чырвонымі нагамі, якая жыве пераважна паблізу чалавека. (Бусел.)
Лясная птушка з доўгай моцнай дзюбай, якой гэтая
птушка здабывае ежу ў кары дрэў. (Дзяцел.)
Невялікая птушка з карычнявата-шэрым апярэннем,
якая жыве пераважна паблізу чалавека. (Верабей.)
Стройная птушка. Агульны колер шэры. Голас –
звонкае “курлы”. На пералётах чароды – у выглядзе вугла або кліна. (Журавель.)
• Прачытайце ўрывак з верша Якуба Коласа “Адлёт
жураўлёў”.
У бязмежным небе
Роўненькім шнурочкам
Жураўлі на вырай
Мкнуцца над лясочкам.
Меншыцца шнурочак,
У
паднеб’і тае,
Вось ледзь-ледзь чарнее,
Міг – і прападае.
І стаіш ты, смутны,
Доўга пазіраеш,
Як бы нешта страціў,
А што – сам не знаеш [4, с. 6, “Раніца ў нядзельку”].
• Растлумачце сэнс слова “мкнуцца”. (Тут: імкнуцца,
ляцяць.)
• Падбярыце літаратурны адпаведнік да аўтарскага
выразаў “на вырай (у вырай), “у паднеб’і” (у паднябессі).
• Чаму птушкі адлятаюць у вырай? Як жывецца птушкам
у зімовы час?
• Раскрыйце значэнні слоў "паветка
(павець)" (страха на слупах, пад якой трымаюць розныя сельскагаспадарчыя прылады, дровы і інш.), "шэрань" (іней, намаразь) [1, с.
228, “Тлумачальны слоўнік”].
Фізкультхвілінка.
Настаўнік прапаноўвае дзецям уявіць, што пальцы іх
рук – жураўлі, якія ляцяць у вырай.
Чытанне працягу казкі ў спалучэнні з гутаркай і практычнай працай вучняў.
Н а с т а ў н і к. Зноў адправімся на сустрэчу з
Сарокай і Шпачком.
Сарока прысела
ў густой зялёнай траве і задрамала. Але Шпачок не даў ёй паспаць.
- Сарока-белабока,
я цяпер падумаў, што значэнне слова можа раскрыць і загадка. Так?
- Так. Загадкі
– гэта таксама тлумачэнні слоў, толькі вобразныя, - адказала Сарока і адразу ж
загадала Шпачку загадку:
-- Хто ў лесе спіць пад снегам аж да вясны?
(Загадку
спачатку адгадваюць вучні.)
-
Мядзведзь! – прамовіў Шпачок і Сароцы
задаў загадку: -- Якая беленькая муха
можа апусціцца на вуха і імгненна растаць?
(Загадку спачатку адгадваюць вучні)
- Сняжынка, -
сказала Сарока і зноў задрамала.
Але Шпачок яе разбудзіў.
Сарока-белабока, акрамя цябе і падручніка
беларускай мовы, хто яшчэ зможа растлумачыць значэнне слова?
- Тлумачальны
слоўнік. У ім шмат слоў сабрана.
- Ён, напэўна,
тоўсты?
- Вельмі
тоўсты! –
прагаварыла Сарока.
Праца з тлумачальным слоўнікам і адгадванне загадак.
З дапамогай
тлумачальнага слоўніка растлумачце значэнне слова “метаграма”. (Гэта род загадкі. Каб яе адгадаць, адну літару трэба
замяніць другой. Атрымаецца новае слова).
Адгадайце метаграму.
З к – у дзяўчынак яна бывае,
З р
– раніцай звычайна прападае. (Каса --
раса.)
Аляксей Якімовіч.
• Чым адрозніваюцца словы “каса” і “раса”? (Літарамі к, р, а яшчэ сваім значэннем).
• З дапамогай
тлумачальнага слоўніка растлумачце значэнне слова лагагрыф. ( Род
загадкі, для рашэння якой трэба адшукаць загаданае слова
і ўтварыць ад яго новыя словы шляхам перастаноўкі або выкідвання асобных
складоў ці літар) [1, с.
182, “Тлумачальны слоўнік”].
• Адгадайце лагагрыф.
Яна
ў думках можа жыць,
А ў
веласіпедзе павінна быць.
Пра яе ты хутка прачытаеш,
Калі склады у слове памяняеш. (Мара
-- рама.)
Аляксей Якімовіч.
• Ці можа адна літара змяніць значэнне слова?
Прааналізуйце дадзеныя загадкі і дайце адказ.
Праца са словам.
Прачытайце словы ў слупках. Злучыце словы з іх
перакладам.
надвор'е
метель
завіруха
молния
маланка
погода
хмары
радуга
дождж
тучи
вясёлка дождь
паветра
воздух
• Адгадайце загадкі.
Без матора гудзіць,
Без пілота ляціць,
Не аса,
А
джаліць. (Пчала.)
З народнага.
Без сякеры і цвікоў
Збудаваны круглы дом (Гняздо.)
З народнага.
Вадкае, а не вада,
Белае, а не снег. (Малако.)
З народнага.
Дыхае, расце,
А хадзіць не можа. (Расліна.)
З народнага.
З людзьмі сябруе,
Хату вартуе,
Жыве пад ганкам,
Хвост абаранкам. (Сабака.)
З народнага.
Калматы, вусаты,
Есці пачынае --
Песенькі спявае. (Кот.)
З народнага [2, с. 340 – 342, “Беларускія прыказкі…”].
• Складзіце сказы са словамі “пчала”, “гняздо”,
“малако”, “расліна”, “сабака”, “кот”.
Вясёлая хвілінка.
Н а с т а ў н і к. Вымаўляем правільна. Я
прачытаю верш, а стук кропляў – кап, кап – потым перадасце і вы.
“Кап, кап, кап,
Кап, кап, кап”… --
Кроплі звонка вымаўляюць,
Пра вясну паведамляюць.
Аляксей Якімовіч.
• Пакажам, як стукаюць кроплі, прамовім разам: “Кап,
кап”.
• Якім блізкім па значэнні словам можна замяніць
слова “паведамляюць”? (Кажуць.)
Праца з вершаваным тэкстам.
Прачытайце.
Каля самае дарогі
Прадуктовы магазін.
Бачыў я нядаўна,
Як туды зайшоў бландзін.
Аляксей Якімовіч.
• Якія валасы ў бландзіна: чорныя ці светлыя? (Светлыя.)
Хвілінка адкрыцця.
Ці аказвае ўплыў на значэнне слова націск?
Дакажыце гэта на прыкладзе слоў "кара", "капаць",
"мука", "каса", "раса", "казак".
Гутарка.
Паслухайце смяшынку.
-- Калі я вырасту вялікі, то на ракетцы палячу ў
космас, -- пахваліўся сябру Міколка (Аляксей
Якімовіч).
• Што ў вас выклікала
ўсмешку?
• Як называюць лапатачку з ручкай і абадком для
гульні ў тэніс, бадмінтон? (Ракетка.)
• Раскрыйце сэнс слова “ракета”, выбраўшы патрэбнае
тлумачэнне. (1) Снарад для асвятлення ці
сігналізацыі. 2) Лятальны апарат, які
прыводзіцца ў рух струменем выцякаючага газу [1, с. 280, “Тлумачальны
слоўнік”].
Узбагачаем мову словам Якуба Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з
выбарам літар. Выразна прачытайце вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Услон
заняў сваё ўжо места,
На ім стаяла
дзе(ж, ш)ка цеста,
І апалонік то
і дзела
Па дзе(ж,ш)цы
боўтаў жвава, смела [4, с. 101, “Раніца ў
нядзельку”].
• Падбярыце літаратурны адпаведнік да аўтарскага
слова “места”. (Месца.)
• Растлумачце
значэнні слоў "услон", "дзежка" (дзяжа -- драўляная пасудзіна, у якой
рашчыняюць хлеб), "апалонік" (вялікая
лыжка для налівання стравы) [1, с. 34, 103, “Тлумачальны слоўнік”].
Тэст.
Падкрэсліце словы, якія маюць аднолькавае
значэнне.
1. Маланка. 2. Навальніца. 3. Бліскавіца.
1. Ліпавы. 2. Ліпкі. 3. Клейкі.
2. Загарэцца. 2. Закружыцца. 3. Успыхнуць.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
• Што такое значэнне слова? Як яго можна
растлумачыць?
• Назавіце восьмы месяц каляндарнага года. (Жнівень). Ці раскрываецца ў яго
гучанні значэнне?
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1. Баханькоў,
А. Я. Тлумачальны слоўнік беларускай мовы: для сярэдняй школы / А. Я.
Баханькоў, І. М. Гайдукевіч, П. П. Шуба. – 2-е выд., перапрац. і дап. -- Мінск : Нар. асвета, 1972. – 376 с.
2.
Беларускія прыказкі, прымаўкі і загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд.
другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш.
шк., 1974. – 384 с.
3. Колас,
Я. З майго летапісу : выбр. вершы /
Якуб Колас. — Мінск : Беларусь, 1967. — 308 с.
4. Колас, Я. Раніца ў нядзельку : вершы,
апавяданні, казкі / Якуб Колас. —Мінск : Беларусь, 1969. — 224 с.
Упершыню надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я,
дзіцячы сад, школа” ў № 18 (2016 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.