Творчы
ўрок у 4 класе. КАНЧАТКІ - Е, - Э, - Ы НАЗОЎНІКАЎ ЖАНОЧАГА
РОДУ Ў ДАВАЛЬНЫМ І МЕСНЫМ СКЛОНАХ
АДЗІНОЧНАГА ЛІКУ
Мэты: засяродзіць увагу вучняў на асаблівасцях правапісу канчаткаў -е, -э,
-ы назоўнікаў жаночага роду ў
давальным і месным склонах, вучыць вылучаць гэтыя канчаткі назоўнікаў;
выпрацоўваць уменні і навыкі абгрунтоўваць напісанне канчаткаў -е, -э,
-ы на аснове вывучанага правіла;
садзейнічаць развіццю маўлення; пашыраць слоўнікавы запас вучняў; абуджаць у іх
цікавасць да беларускай мовы; вучыць беражліва адносіцца да мам, дапамагаць ім
у хатніх справах.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Растлумачце прыказкі. Якую з іх вы возьмеце з
сабою на ўрок. Чаму?
Просіць,
у сабакі вачэй пазычыўшы.
Ад
людзей схаваешся, ад сумлення – не.
Добраму
ўсюды добра [2, с. 132, 186, 192, “Беларускія прыказкі Я. Рапановіча”].
2. Праверка дамашняга задання.
3. Арфаграфічная размінка.
Адгадайце загадку.
Касцяную хатку
На сабе ён носіць.
Каб дапамаглі,
Нікога не просіць. (Смоўж.)
Аляксей Якімовіч.
• Слова “хатка” запішыце
ў давальным і месным склонах. Якая зычная
змянілася ў яго аснове? Ці змяніўся разам з зычнай канчатак?
4.Чыстапісанне.
Прачытайце
народныя параўнанні і растлумачце іх значэнне.
Хлопец
як дуб.
Ходзіць
як па брытвах.
Ходзіць
як чорная хмара.
• На хвілінцы чыстапісання мы
будзем пісаць літару, з якой пачынаюцца параўнанні.
Здагадаліся,
якая гэта літара?.. Так, літара х.
Х х
Хх хт хо
ха
• Якой часцінай мовы з’яўляюцца
словы “брытва”, “хмара”? Вызначце іх род.
5. Паведамленне тэмы і мэт урока.
Назоўнікі
жаночага роду заўжды клапоцяцца аб сваёй знешнасці. Каб выглядаць прыгажэй, у
давальным і месным склонах змяняюць у аснове свае зычныя і вельмі ганарацца
гэтым. Паслухаем, што скажуць пра іх нашы даўнія знаёмыя Сарока і Шпачок.
6. Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу.
Чытанне казкі ў спалучэнні з
гутаркай і практычнай працай вучняў. Стварэнне праблемнай сітуацыі.
--
А я ўмею змяняць па склонах назоўнікі жаночага роду. Я іх у сшытку запісаў, --
аднаго разу пахваліўся Шпачок Сароцы.
--
Калі ласка, пакажы, -- зацікавілася Сарока.
Шпачок
разгарнуў сшытак.
--
Глядзі. Гэтыя назоўнікі я паставіў у давальным і месным склонах. Вучыся!
--
Нага -- наге, мука -- муке, страха -- страхе, -- прачытала Сарока і ўсклікнула:
-- Я не хачу так вучыцца!
--
Хіба я запісаў гэтыя назоўнікі няправільна? -- абурыўся Шпачок.
--
Канешне, няправільна. Ты іх зрабіў непрыгожымі, -- сказала Сарока.
--
Такога не можа быць! -- запярэчыў Шпачок. -- Я вельмі стараўся.
Вырашэнне праблемнай сітуацыі.
Ці
правільна запісаў Шпачок назоўнікі? Пастаўце
іх у давальным і месным склонах як патрабуе правіла. Пры неабходнасці
звярніцеся да вучэбнага дапаможніка,
прачытайце правіла аб правапісе канчаткаў назоўнікаў жаночага роду ў давальным
і месным склонах.
Гукавая гульня "Назавіце
слова".
Прачытайце
і назавіце патрэбнае слова.
Крыкнуў драч
Ў густой лазе:
-- Іду па сцяжынцы
На адной … (назе)!
Аляксей Якімовіч.
• Вызначце склон выдзеленых
назоўнікаў жаночага роду. Ці супадаюць у іх зычныя ў назоўным і месным склонах?
• Абазначце асновы і канчаткі
выдзеленых назоўнікаў.
Лінгвістычны каментарый
настаўніка.
Запомніце! У давальным і месным склонах назоўнікі жаночага роду адзіночнага ліку з
асновай на цвёрды зычны і на [г], [х], калі ёсць чаргаванне, маюць канчатак -е.
Праца з загадкай.
Адгадайце
загадку.
Яго
цэняць
Ва ўсім свеце
І дарослыя,
І дзеці. (Мір.)
Аляксей Якімовіч.
• Вызначце назоўнікі. Ці
адносяцца яны да жаночага роду?
• Падбярыце слова, якое рыфмуецца
са словам “свеце”. Яно пачынаецца са склада пла.
(Планеце.)
• Ці супадаюць зычныя ў назоўным
і месным склонах у назоўніку планеце?
Абазначце аснову і канчатак гэтага назоўніка.
• Колькі складоў у слове “дзеці”?
Самастойная праца.
Раскрыйце
дужкі. Запішыце назоўнікі ў давальным і месным склонах. Ці супадаюць зычныя ў
назоўным і давальным, у назоўным і месным склонах у выдзеленых назоўнікаў?
Абазначце асновы і канчаткі назоўнікаў.
(Вялікі)
шафа, (шырокая) дарога, (смачны) цукерка,
(драўляная) дуга, (прыгожая) табурэтка, (пясчаная) дарога.
• У слове “пясчаная” пішам сч. А як чытаем? (шч)
Лінгвістычны каментарый
настаўніка.
Ведайце! Калі ёсць чаргаванне, назоўнікі жаночага роду адзіночнага ліку з
асновай на [к] пад націскам у давальным і месным склонах маюць канчатак -э.
Хвілінка адкрыцця.
Прачытайце
сказы і скажыце, якое з выдзеленых слоў з'яўляецца назоўнікам. Абгрунтуйце сваю
думку, выкарыстаўшы ўзор разважання.
Узор разважання. Слова “дзень” адказвае на
пытанне што?, а значыць, абазначае прадмет. Такім чынам, слова “дзень” -- назоўнік.
За
агародам на балоце расце горкі
палын. Вакол нашай вёскі ўзвышаюцца
горкі.
• Пастаўце назоўнік горкі
ў давальным і месным склонах адзіночнага ліку. Растлумачце правапіс канчатка.
• У слове “расце” пішам с. А як чытаем? (У беларускай мове свісцячыя перад мяккімі зычнымі вымаўляюцца мякка.)
Праца з загадкай.
Адгадайце
загадку.
На
вялікіх пнях,
Дзе
лес маладзенькі,
Нядаўна выраслі
Прыгожыя ... (апенькі).
Аляксей Якімовіч.
• Што абазначае назоўнік апенька? (Назву грыба.)
• Ад якога слова ўтварыўся
назоўнік апенька?
• Пры напісанні слова “апенька” ў
якім месцы вас падсцерагае нядобрая чараўніца Памылка Памылкаўна? Чаму?
• Растлумачце правапіс літары ь у слове “апенька”.
• Пастаўце назоўнік апенька ў давальным і месным склонах.
Абазначце яго аснову і канчатак.
Гульня
"Сказ-жартаўнік".
У
гэтым сказе па волі нядобрай чараўніцы Памылкі Памылкаўны дапушчана памылка.
Выпраўце яе.
Усе
пакупкі мама прынесла ў вялікай думцы. (Сумцы.)
• Запішыце назоўнікі жаночага
роду, ужытыя ў сказе, у давальным і месным склонах. Абазначце іх аснову і
канчатак.
Праца са
словам.
Прачытайце тэкст.
Міхась і Алеся палівалі ў садзе маладзенькую грушу. Да іх прыбег Антось і прапанаваў:
-- Я хачу дапамагчы вам! Можна?
-- Мы не супраць, -- разам прамовілі Міхась і
Алеся.
• Колькі
дзяцей сабралася ў садзе?
• Назавіце ў
тэксце назоўнік у месным склоне і выдзеліце яго аснову і канчатак.
• Якім
словам можна замяніць дзеяслоў прапанавалі?
(Сказалі.)
• Перакладзіце
на рускую мову слова «прапанаваць». Параўнайце гучанне і напісанне.
• Я
прапанаваў маме пачытаць разам са мною беларускія вершы. А што прапанавалі вы
сваёй маме альбо іншым блізкім ці знаёмым? Скажыце, калі ласка.
• Складзіце
і запішыце сказ са словам «прапанаваць».
• Назоўнік груша пастаўце ў давальным і месным
склонах і абазначце яго аснову і канчатак.
Лінгвістычны
каментарый настаўніка.
Помніце!
У давальным і месным склонах назоўнікі жаночага роду
адзіночнага ліку з асновай на зацвярдзелы зычны і на [к] не пад націскам, калі
ёсць чаргаванне, маюць канчатак -ы.
Фізкультхвілінка.
Н
а с т а ў н і к. Я буду чытаць вам сцвярджэнні, якія могуць быць правільнымі ці
памылковымі. Калі вы згодны са сказаным, папляскайце ў далоні, калі не –
прысядзьце.
1. Слова “прыгажосць” з’яўляецца прыметнікам. (Вучні прысядаюць.)
2. Слова “адпачынак” з’яўляецца дзеясловам. (Вучні прысядаюць.)
3. Слова “бацька” з’яўляецца назоўнікам. (Вучні пляскаюць у далоні.)
Чытанне працягу казкі.
Паслухайце
працяг нашай казкі.
-- Цяжка
мне даецца тэма "Правапіс канчаткаў назоўнікаў жаночага роду ў давальным і
месным склонах адзіночнага ліку", -- паскардзіўся Сароцы Шпачок.
--
Ты хочаш, каб я табе дапамагла? -- запыталася Сарока.
--
Я ўжо Салаўя прасіў, каб запіску-"дапамагатку" мне прыслаў, --
паведаміў Шпачок.
--
Уважыў тваю просьбу братка Салавей?
--
Уважыў, але не зусім.
--
Шпачок, я цябе не разумею! -- разгубілася Сарока.
--
Братка Салавей прыслаў незакончаную запіску-"дапамагатку", -- сказаў
Шпачок і працягнуў сяброўцы ліст паперы.
Сарока
ўзяла ў Шпачка ліст і ўбачыла вось якую запіску-"дапамагатку",
складзеную Салаўём.
Правапіс канчаткаў назоўнікаў
жаночага роду ў Д. і М. склонах адзіночнага ліку
1.
Н. рама, нага, муха -- калі чаргуюцца [г] – [з´] і [х] -- [с´] назоўнікі з асновай на
цвёрды зычны і на [г], [х] у Д. і М. склонах маюць канчатак … (–е.)
Д.,
М. (раме, назе, мусе, на раме,
на назе, аб мусе).
2.
Н. шчака – калі чаргуюцца [к] – [ц] пад націскам назоўнікі з
асновай на [к] у Д. і М. склонах маюць канчатак… (–э).
Д.,
М. (шчацэ, на шчацэ).
3.
Н. душа, лейка – калі чаргуюцца [к] – [ц] не пад націскам назоўнікі з асновай на
зацвярдзелы зычны і на [к] у Д. і М. склонах маюць канчатак… (–ы).
Д.,
М. (душы, лейцы, аб душы, аб лейцы).
4.
Н. зямля -- ў Д. і М. склонах
назоўнікі з асновай на мяккі зычны маюць
канчатак… (–і).
Д.,
М. (зямлі, на зямлі).
Сарока
перад дзюбкай Шпачка патрэсла лістком.
--
Салавей амаль усё зрабіў! Табе засталося толькі назваць канчаткі і паставіць
гэтыя назоўнікі ў давальным і месным склонах.
--
Не выходзіць! -- скрывіўся Шпачок.
--
Калі падумаеш, то выйдзе.
--
Мне сёння чамусьці зусім не думаецца, -- зусім зажурыўся Шпачок.
--
Дапамажыце Шпачку, назавіце патрэбныя канчаткі і пастаўце дадзеныя назоўнікі ў
давальным і месным склонах.
Праца з практыкаваннем.
Спішыце,
раскрываючы дужкі. Растлумачце правапіс канчаткаў, выкарыстоўваючы
запіску-"дапамагатку". Якое словазлучэнне лішняе?
Узор разважання. Сядзіць на (бяроза). Бяроза -- перад канчаткам стаіць цвёрды зычны;
на чым? -- месны склон. Калі ў месным
склоне перад канчаткам стаіць цвёрды зычны, то назоўнік мае канчатак -е.
Сядзець
(на трава), думаць (аб Радзіма), у бацькоўскай (хата), узяў (лыжка).
• У слове “лыжка” напісанне
зычнай літары не адпавядае вымаўленню. Каб праверыць, як патрэбна пісаць,
звярніцеся да слова ласкава (утварыце яго памяншальна-ласкальную форму). (Лыжачка.)
• Якое правіла вы прымянілі?
Лішняе словазлучэнне: узяў (лыжка).
Праца з прыказкай.
Закончыце
прыказку. Вызначце склон назоўнікаў. Растлумачце правапіс канчаткаў. Пры
неабходнасці звярніцеся да запіскі-"дапамагаткі".
Рыба
ў рацэ, ды не... . (ў руцэ) [2, с. 264, “Беларускія прыказкі
Я. Рапановіча”].
Перакладчыкі.
Перакладзіце
тэкст на беларускую мову. Вызначце склон назоўнікаў.
Лягушки
Лягушки
относятся к классу земноводных. Они
проводят часть жизни в воде, а часть – на суше. Лягушки откладывают яйца (икру)
в воду. Из икринок вылупляются головастики с хвостом и жабрами, но без ног. По
мере роста и развития они теряют хвот и приобретают ноги (Д. Райан, Р. Куп,
Х. Флинт «Животные», стр. 40) [4, с. 40, «Животные»].
Слоўнік: лягушка – жаба; класс
земноводных – клас земнаводных; вылупиться – вылупіцца; головастик – апалонік;
терять – губляць; приобретать – набываць.
Праца з дэфармаваным тэкстам
у спалучэнні са слоўнікавай працай.
Спішыце.
Раскрываючы дужкі, пастаўце словы ў патрэбным склоне. Устаўце прапушчаныя
літары. Як вы будзеце разважаць, тлумачачы правапіс канчаткаў назоўнікаў
жаночага роду ў давальным і месным склонах?
1.
Вучні адпачывалі на вялікай сонечнай (паляна). 2. Бабуля Міхася жыве ў
звычайнай вясковай (хата). 3. Настаўнік расказаў дзецям легендарную гісторыю аб
старой (ліпа), якая ўзвышалася ў цэнтры вёскі. 4. На (стол) ляжаў свежы пірог,
накрыты белым ручніком.
• Растлумачце правапіс у, ў.
• Растлумачце значэнне слова
“легенда”. (Вуснае апвяданнне (не
пацверджанае гістарычнымі дакументамі) аб якой-небудзь падзеі ці чалавеку аб якой-небудзь падзеі ці чалавеку.) [1, с. 186, “Тлумачальны слоўнік”].
• Параўнайце два выразы: легенда
пра разбойніка Машэку і легендарны герой.
• Які з гэтых выразаў ужыты ў
пераносным значэнні? (Легендарны герой.)
• Прадоўжыце радок.
Легендарны
- небывалы... (незвычайны, казачны).
• Падбярыце сінонім да слова
“легенда”. (Паданне.)
• Пры напісанні слова “легенда” ў якім месцы вас падсцерагае нядобрая
чараўніца Памылка Памылкаўна? Чаму?
Лінгвістычны каментарый
настаўніка.
Ведайце! Легенда -- слоўнікавае
слова. Запомніце, як яно пішацца і вымаўляецца.
Складанне сказаў.
Ужываючы
выдзеленыя назоўнікі ў патрэбным склоне, складзіце сказы са слоў. Пры
неабходнасці звярніцеся да запіскі-"дапамагаткі".
1.
Падарыць, сятрычка, Васілёк, ружа, прыгожая.
2. Купіць, мама, паліто, дачка, цёплае, Света. 3. Спаць, Антосік,
каляска, маленькі, у. 4. Розныя,
адбывацца, казка, у, цуды. 5. Васілёк, падлога, хаце, у падмятаць.
• Ці дапамагаеце вы сваёй
маме?
• Што вы робіце для таго, каб
ваша мама заўсёды была маладой і шчаслівай?
Вясёлая хвілінка.
Н
а с т а ў н і к. Вымаўляем
правільна. Я прачытаю верш, а словы – ціп-ціп-ціп – потым прамовіце і вы.
Дзяўбе курачка зярняты.
Янка сыпле каля хаты.
-- Ціп-ціп-ціп, -- ён вымаўляе.
Яшчэ пеўня падклікае.
Аляксей Якімовіч.
• Ці ёсць у гэтым вершаваным
тэксце назоўнік жаночага роду, у якім у давальным або месным склоне пішам
вывучаныя на ўроку канчаткі? (Курачка.)
• Цяпер прамовім разам, пакажам,
як вымаўляе Янка: “Ціп-ціп-ціп”.
Узбагачаем мову словам Якуба
Коласа.
Раскрываючы дужкі, запішыце словы з выбарам літар. Выразна прачытайце
вершаваныя радкі Якуба Коласа.
Ярка
на камінку
Смольны
корч палае,
Бацька
на кало(д, т)цы
Лапці
выпл(е, я)тае.
Латае
хала(ц, т)ік
На
услоне матка:
Ў
школку заўтра пойдзе
Іх
сынок Ігнатка! [3, стар. 20, “Раніца ў нядзельку”, “У школку”].
• Назавіце назоўнікі жаночага
роду адзіночнага ліку. Пастаўце іх у давальным і месным склонах. Растлумачце
правапіс канчаткаў. Пры неабходнасці выкарыстайце
запіску-"дапамагатку".
• Раскрыйце лексічныя значэнні
слоў “камінак” (невялікая выемка ў печы побач
з прыпечкам, у якой палілі лучыну,
смалякі для асвятлення хаты) [1, с.
149, “Тлумачальны слоўнік”], “латаць” (
ставіць латку), “услон” (прыстасаванне для сядзення).
Тэсты.
Вызначце
назоўнікі жаночага роду адзіночнага ліку. Патрэбнае падкрэсліце.
1.
Каса.
2.
Сонца.
3. Палі.
• Падкрэсліце назоўнікі ў
давальным склоне.
1.
Папцы.
2.
Кнізе.
3.
Ракі.
• Знайдзіце "лішняе"
слова. Патрэбнае падкрэсліце.
1.
(У) траве.
2.
Дарожкай.
3.
(Па) рацэ.
7.
Падвядзенне вынікаў урока.
• Раскажыце аб правапісе
склонавых канчаткаў -е, -э, -ы
назоўнікаў жаночага роду ў давальным і месным склонах адзіночнага ліку.
8. Заданне на дом.
Спіс выкарыстанай літаратуры
1. Баханькоў
, А., Гайдукевіч, І. Шуба , П. Тлумачальны слоўнік
беларускай мовы / А. Я. Баханькоў, І. М. Гайдукевіч, П. П. Шуба. Для сярэд.
школы. 2-е выд., перапрац. і дап. –
Мінск : Нар. асвета, 1972. – 376 с.
2. Беларускія прыказкі, прымаўкі і
загадкі / склад. Яўген Рапановіч. Выд. другое, перапрац. і дап. – Мінск : Выш. шк., 1974. – 384 с.
3. Колас,
Я. Раніца ў нядзельку : вершы, апавяданні, казкі / Якуб Колас. —Мінск :
Беларусь, 1969. — 224 с.
4.
Райан Д., Куп Р., Флинт Х. Животные. Моя первая энциклопедия / Д. Райан, Р. Куп, Х.
Флинт, пер. с англ. И. М. Песковой. – Ж
Упершыню
надрукаваны ў дадатку да часопіса “Пачатковае навучанне: сям’я, дзіцячы сад,
школа” ў № 22 (2017 год) не ў гэтым, а ў іншым, змененым варыянце.